קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

צבי קרוכמל (לימים כרמל) נולד ב-30 ביולי 1925 בעיר וינה באוסטריה להוריו סנדר (אלכסנדר) והינדה-אלה ילידי פולין ולימים היגרו לווינה אוסטריה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914, גויס האב לצבא האוסטרי ונשלח לחזית האיטלקית. עם שובו נאסר עליו לעבוד משום שהיה אזרח פולין. הינדה בתקופת המלחמה טיפלה בקרובת משפחה חולת שחפת ונדבקה ממנה אך הבריאה. בתום המלחמה בשנת 1919 נולדו לזוג הבת דבורה חנה וכעבור שש שנים נולד בנם צבי. צבי בילדותו למד בתלמוד תורה. עם עליית השלטון הנאצי באוסטריה סנדר והינדה ניסו לקבל אשרת עלייה (סרטפיקט) לארץ ישראל אולם הם סורבו בשל מצבה הבריאותי של הינדה. בתקופת השואה סנדר נשלח למחנה בוכנוולד ומשם למחנה ההשמדה אושוויץ. הינדה נפטרה קודם לכן ממחלת השחפת. בנובמבר 1939 הצטרף לקבוצת ילדים ונוער בעלי ויזה איטלקית ועלה איתם לארץ ישראל. לימים דבורה חנה אחותו עלתה אף היא לארץ ישראל בעזרת אשרת כניסה שאורכן על ידי ויצ"ו. היא התגוררה בנהלל, (חנה הייתה חברתה הקרובה של חנה סנש). צבי עבר להתגורר בעיר חיפה אצל קרוב משפחתו, אוסקר פרוסטיג (על שמו קריית פרוסטיג בעיר). צבי החל ללמוד בבית ספר התיכון 'יבנה' אך לא מצא את מקומו. הוא עבד למחייתו בחנות חשמל ברחוב הרצל 44 ושם פגש יהודי לבנוני שביקש ללמוד טכנאות רדיו. צבי ניצל את ההזדמנות והצטרף ללמודים ובעידוד המורה שאודנשקי קבל רשות מפרופסור פרנץ אולנדורף ללמוד בבית ספר המקצועי תיכוני (בסמ"ת) ליד הטכניון במגמת רדיו. צבי הצטרף בשנת 1946 להגנה/חי"ש בחיפה שם שימש כמפקד אלחוטנים בצפון וכמדריך בקורסי אלחוט שונים. הוא התגייס לפלמ"ח להכשרה מגויסת בקיבוץ נען, פלוגה ב', הגדוד השני. בשנת 1946 עבר קורס אלחוט/מורס במחנה ג'וערה. הוא שרת כאלחוטן וכמזכיר במטות פלוגות ח', ה' וכן בתחנת המטה של מחוז ירושלים. בשנת 1947 ועד לחודש מאי 1948 היה מדריך רדיו. הוא גויס למנגנון הקבע של ארגון 'ההגנה' והיה לאחראי על הקמת רשת הקשר בחזית הצפון. בשנת 1948 הועבר לתפקיד מלווה/אלחוטן בספינות רכז 'גידעוני' (אניות הביאו לישראל נשק בלתי לגאלי). במהלך תפקידו זה שהה תקופות מה בתחנות המוסד לעליה ב' באירופה, שרת יחד עם חיים סנש (אחיה של הצנחנית חנה סנש), דן בן אמוץ, מאיר בנט ועוד... בין השנים 1949- 1951 הצטרף כאחראי אלחוט בעיר פראג וסייע בהעלאת יהודים ניצולי שואה. בתקופה זו הכיר את רעייתו קטיה. הם נישאו ושבו לישראל. קטיה, ילידת סלובקיה הייתה קומוניסטית בהשקפת עולמה ולמדה בלונדון. היא נאלצה לברוח מפראג מכיוון שהיא נחשדה בנאמנות כפולה. צבי וקטיה שבו לארץ בשנת 1951 וצבי החל לעבוד בתחנות ממסר לחו"ל (תח"ל). בין השנים 1954- 1967 שהה בשליחויות ארוכות, עם משפחתו, כאחראי על תחנות אלחוט בשגרירויות ישראל במוסקבה, רומא, אנקרה ואתיופיה. בשנת 1968 מונה לסגן ראש התח"ל. ב-1977 עבר ל"מוסד" שם מילא תפקידים שונים בארץ ובחו"ל עד לפרישתו לגמלאות ב- 1980. מאז פרישתו עובד ב"מוסד" בהתנדבות. באלבום התמונות תמונות אישיות ומשפחתיות כמו גם תמונות משירותו כאלחוטן בפלמ"ח ובזמן שהיה אלחוטן 'גדעוני' באניות הרכש "ירדנה" "הזקן" ו"בהירה".

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף צבי כרמל- קרוכמל.
כותרים נוספים English title: Zvi Carmel- Crochmel
שנה 01/01/1914-31/12/1951
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/01/2011 ועד 01/01/2018
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0536
היקף החומר 121 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0536
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628431705171