קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

משה ברמץ נולד בירושלים למשפחה חסידית שורשית. אביו, הרה"ח ר' חיים יהושע השתייך לחסידות אלכסנדר ומודזיץ'. משה למד בצעירותו בישיבה ליטאית בבני ברק. לאחר מכן התגייס לפלמ"ח ויחד עם חבריו השתתף בקרבות קשים לכינון עצמאותה של מדינת ישראל. בין היתר, השתתף בקרב הידוע לשחרור קבוץ נגבה, אשר היה ידוע כקרב קשה ועקוב מדם. עם תקומתה של מדינת ישראל, הצטרף משה לחבריו כפועל עברי בעבודת בניין. לאחר מספר שנים הגיע לעבודה בבית החולים הדסה - עין כרם, ושם עבר עד ליציאתו לגמלאות. בבית החולים התגלה כאדם חרוץ, יוזם ובעל כושר תעוזה. את מרבית שנות עבודתו עשה בחדרי ניתוח ובמחלקת הטראומה. בצד עבודתה השגרתית והמפרכת, מצא זמן ליעל ולשכלל את עבודתו, על ידי פתוח פטנטים ועזרים שונים לחדר הניתוח. מעשה החסד וטוב הלב תמיד עמדו לנגד עיניו, הן בסיעוד החולה והן בעידוד המשפחה ויתר העניינים שהחולה ומשפחתו נזקקים לו. החיוך העדין וההקשבה לזולת כטבע שני היו לו. הרצון העז ללמוד תורה להחכים בהשכלה כללית תמיד היו בראש מעיניו. אך טבעי הוא, שבעת פרישתו חזר ללמוד תורה מידי יום בכולל של בית הכנסת "ישורון". כך גם עריכת הסרט על בית הכנסת, ועל ירושלים שלפני מאה שנה, היו בשבילו לא רק סימני דרך, אלא בעיקר סגירת מעגל. האהבה לרעייתו רחל וההרמוניה ששרה ביניהם למעלה מחמישים שנה, היתה לשם דבר. מצער הדבר שמחלתו פגעה בדיוק באיבר בו היה מטפל - הגרון, מחלה שממנה לא נרפא. נחמת משפחתו היא במורשת שהשאיר ובאהבה ליהודי באשר הוא. כשעה לפני ששקע בתרדמה, למד עם בנו את הדף היומי במסכת קדושין וזה כאמור היה עסוקו האחרון, כאדם הנפרד מבני משפחתו בדברי תורה. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף משה ברמץ.
שנה 01/01/1934-31/12/2003
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-24/02/2005 ועד 28/11/2012
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0058
היקף החומר 91 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0058
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628339205171