קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

הנצרות האורתודוקסית בארץ ישראל
דוד מזרחי, אוסף דן הדני

הנצרות האורתודוקסית בארץ ישראל

הנצרות האורתודוקסית היא ענף מרכזי של הנצרות, הנפוץ בעיקר במזרח ובדרום-מזרח אירופה. רבות מן המסורות של הנצרות האורתודוקסית מקורן באימפריה הביזנטית, ותחומי התפוצה שלה תואמים את תחומי השפעתה של אימפריה זו. משמעות השם "אורתודוקסיה" הוא "האמונה הישרה" או "הנכונה." שם זה בא לציין את אמונתם של הנוצרים האורתודוקסים כי הגירסה האורתודוקסית של הנצרות היא היורשת הישירה והקרובה ביותר של הנצרות בראשיתה ושל אבות הכנסייה הראשונים, שהיו רובם ככולם דוברי יוונית.

הנצרות האורתודוקסית ניכרת באמנות הייחודית לה, באדריכלות הכנסיות, ובעיקר בתרבות האיקונות – ציורי הקדושים – המשמרת מרכיבים רבים של האמנות הביזנטית ומועברת מדור לדור.

בארץ ישראל נמצאים מנזרים אורתודוקסיים רבים, והשפעתה של הנצרות האורתודוקסית ניכרת בנופי הארץ. בעבר היו כל הכנסיות בארץ אורתודוקסיות. עם הכיבוש הצלבני דחקו "הלטינים" – בני מערב אירופה – את הנצרות האורתודוקסית מכנסיות רבות, אך כיום ניתן למצוא בצד הכנסייה הלטינית, או מתחתיה – את רישומן של הכנסיות המקוריות, הביזנטיות-אורתודוקסיות. עם זאת נותרו בארץ כנסיות מנזרים אורתודוקסים פעילים רבים: ראוי לציין את מנזרי מדבר יהודה, סט. ג'ורג', חריטון והחשוב והפעיל שבהם – מנזר מר-סבא, וכן את מנזרי ירושלים – מנזר המצלבה שבעמק המצלבה, מנזר סן-סימון – ששכונת קטמון והקטמונים קרויות על שמו ("קַטָה מוֺנִי" – מתחת למנזר), הפטריארכיה היוונית בעיר העתיקה ומנזרים וכנסיות רבים נוספים.

רבות מאדמותיה של ירושלים נמצאות בבעלותה של הפטריארכיה היוונית-אורודוקסית, ונחכרות ממנה בידי הקרן הקיימת לישראל. על אדמות אלו בנויות בין השאר השכונות רחביה, טלביה, ניות, ועוד. רבים מתושביה של ירושלים היו בעבר יוונים-אורתודוקסים – שהתגוררו בעיר העתיקה ולאחר מכן ב"מושבה היוונית," הקרויה כך עד היום וצמודה למושבה הגרמנית.

בספריה הלאומית מצויים כתבי יד וספרים רבים העוסקים בנצרות האורתודוקסית וחוברו בידי מאמיניה, לצד פריטים העוסקים בכנסיות אורתודוכסיות נוספות כמו הכנסייה הארמנית. ראויים לציון מיוחד הם צילומי כתבי היד של ספריית המנזר בהר סיני, שעברו דיגיטציה בשנים האחרונות ומונגשים כעת לציבור באתר הספריה. כמו כן מצויים בספרייה ספרים רבים שמקורם בקהילה היוונית בירושלים ובהוצאת הספרים של הפטריארכיה היוונית בירושלים.