קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

פרשת השבוע

פרשת השבוע

על פרשת השבוע

חומש בראשית | חומש שמות | חומש ויקרא | חומש במדבר | חומש דברים | ארבע פרשות

פרשת השבוע היא קטע מספר התורה, ולפי המסורת היהודית נוהגים מדי שבת לקרוא פרשה אחת במסגרת "קריאת התורה" בתפילה בציבור בבית הכנסת. התורה כולה מחולקת לחמישה חומשים – בראשית, שמות, ויקרא, במדבר, דברים – המחולקים ל-54 פרשות, ובכל שבת נקראת פרשה אחת (מלבד מקרים חריגים שבהם נקראות שתי פרשות). וכך בכל שנה משלימים את קריאת התורה כולה. מנהג הקריאה בתורה, כפי שמוכר לנו כיום, התפתח בהדרגה לאורך הדורות במטרה להרבות בלימוד התורה.

במורשת היהודית מיוחסת לפרשת השבוע משמעות תרבותית רחבה. נוסף על הקריאה בתורה, מדי שבוע רבים בעולם היהודי, ממגזרים מגוונים בישראל ומחוצה לה, מתעמקים בלימוד פרשת השבוע, פירושיה ומדרשים הקשורים אליה. רבנים ומרצים נושאים דרשות וכותבים תכנים הנוגעים לפרשת השבוע, ורבים מזכירים רעיונות מהפרשה בארוחות שבת וחג, באירועים משפחתיים, חגיגיים או רשמיים.

במשפחות רבות, ובהן גם מסורתיות ושאינן דתיות, נוהגים שנער שהגיע לגיל 13 וחוגג בר מצווה קורא בציבור את פרשת השבוע או חלק ממנה.

בתקופות קודמות נודעו חלוקות שונות של הטקסט המקראי. לפי החלוקה המקובלת בימינו יש 54 פרשות, הן מחולקות לפרקים, וכל פרק מחולק לפסוקים. כל פרשה מחולקת גם לשבע פרשיות (מעין פסקאות). לכל פרשה ניתן שם על-פי המילה או שתי המילים הפותחות את הפרשה או המופיעות בשני הפסוקים הראשונים שלה.

פרשות השבוע נקראות לפי סדר הופעתן בתורה, החל מפרשת בראשית, הפותחת את ספר בראשית ונקראת בכל שנה בשבת הראשונה שלאחר שמחת תורה. לכן שבת זו מכונה "שבת בראשית". הפרשה האחרונה, "וזאת הברכה", הסוגרת את ספר דברים, נקראת בשמחת תורה.

פרשת השבוע נקראת בבית הכנסת מתוך ספר תורה המוצא במיוחד מארון הקודש. בין פרשייה לפרשייה אחד המתפללים "עולה לתורה", כלומר עומד בפני ספר התורה וקורא ברכות בתחילת הפרשייה ובסופה. מקובל שהעולה הראשון לתורה הוא כהן, השני לוי, והבאים אחריהם הם "ישראל", כלומר שאינם כהנים או לוויים.

יש קהילות הנוהגות שקורא אחד (המכונה "בעל קורא") קורא את הפרשה כולה, ואילו אחרות נוהגות לחלק את הפרשה בין כמה קוראים. בקהילות רבות נהוג כיום שהעולה לתורה אינו קורא בתורה אלא עומד לצד הקורא בתורה. בחלק מהקהילות נוהגים למכור את העליות במכירה פומבית ולהשתמש בכספים שנתרמו למימון הוצאות בית הכנסת.

כל פרשת שבוע נקראת במלואה בתפילת שחרית (תפילת הבוקר) של שבת, ומייד אחריה נקרא קטע מספרי נביאים בתנ"ך, המכונה "הפטרה". נוהגים לקרוא את הפרשייה הראשונה של פרשת השבוע הבאה בכל תפילת מנחה (תפילת אחר הצוהריים) של שבת וכן בימי שני וחמישי. הקורא בתורה קורא את הפרשה בהטעמה וניגון בהתאם ל"טעמי המקרא", כלומר מערכת הסימנים המסומנת בנוסח המנוקד של המקרא. מנגינות הקריאה משתנות בין קהילות ועדות שונות.

בספרייה הלאומית שמורים שפע חומרים היסטוריים הנוגעים לפרשת השבוע ולחשיבותה בתרבות היהודית לאורך הדורות, בישראל ובתפוצות. בספרייה נאספו מבחר מהדורות של פרשת השבוע, חלקן נדירות, בדפוס ובכתב יד. כמו כן בספרייה אפשר להתרשם מספרים, פרשנויות, מחקרים, צילומים, גלויות, כרזות והקלטות המאירים היבטים מגוונים של פרשת השבוע. רבים מהפריטים הללו נגישים לצפייה דיגיטלית גם מחוץ לספרייה.

קראו על פריטים השמורים בספרייה הלאומית והקשרם לפרשת השבוע, בטקסטים ייחודיים שכתב יוסף לייכטר, ממחלקת הקטלוג העברי בספרייה הלאומית.