פסטיבל שירי הילדים
כרזת הפסטיבל ה-11, 1980. אוסף עיריית תל אביב

פסטיבל שירי הילדים

בחנוכה תשל"א, דצמבר 1970 עלו לראשונה כוכבי מוזיקה מבוגרים ולצדם ילדים, ושרו שירים מקוריים שנכתבו על ידי בכירי הכותבים. הפסטיבל, שבו זכו הכוכב העולה אבי טולדנו, וילדת הפלא עירית ענבי, זכה להצלחה מסחררת והפך למסורת שנתית.

מאז במשך שבע עשרה שנים ברציפות הנפיק הפסטיבל מדי חנוכה שירים חדשים שהפכו ברבות השנים לקלאסיקות ילדים אל זמניות: "ילד פלא" ו"ילדיסקו", "עודני ילד" ו"תנו לגדול בשקט", "הלילות הקסומים" ו"ברבאבא" הם רק מעט ממתנות הנצח שפסטיבל שירי הילדים השאיר לנו.

שירי הפסטיבל בוצעו על הבמה פעמיים: פעם על ידי זמר או זמרת מבוגרים, ופעם נוספת על ידי ילדה או ילד שנבחרו בקפידה על ידי הפקת הפסטיבל. כמה מבין ילדי הפלא שהופיעו לאורך השנים הפכו לזמרים מקצועיים בבגרותם דוגמת משה דץ, רונן בהונקר, נועם קניאל, מיכל ינאי ודוד ד'אור. 

ההגמוניה של פסטיבל הילדים החל להתערער עם תחילת שנות השמונים. תחילה היה זה המתחרה הצעיר "השירוויזיון", ומאוחר יותר היה זה הפסטיגל, פסטיבל חיפאי שהלך ותפס תאוצה במהלך העשור.

הפסטיבל האחרון נערך בשנת 1987, ולאחר מכן הסתפקו ילדי ישראל בפסטיגל המשגשג. בשנים 2008 היה ניסיון לחדש את מסורת הפסטיבל, אשר צלח לשני פסטיבלים בלבד.

בואו לצלול איתנו אל זכרונות הילדות של כולנו!