קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ר' צדוק בן אהרן אלעמאני
אתר הפיוט והתפילה

ר' צדוק בן אהרן אלעמאני

צוות האתר

פרטים אחדים מתולדות חייו ושירתו של ר' צדוק בן אהרן אלעמאני, שחי ופעל במצרים במאה ה־12.

ר' צדוק בן אהרן אלעמאני הוא משורר בן משורר שפעל במצרים במאה ה־12; אביו, ר' אהרן אלעמאני, היה תלמיד חכם ודיין, רופא ומשורר, אדם בעל מעמד ציבורי מיוחד בקהילתו ולפני השלטונות. ר' אהרן נודע במיוחד כמי שעמד בקשרי ידידות עמוקים עם ר' יהודה הלוי, גדול משוררי ספרד, החליף עמו שירים, ואף אירח אותו בארמונו כשהלה היה במסעו המפורסם מספרד לארץ ישראל.

בנו של ר' אהרן, ר' צדוק, נזכר יחד עם ארבעת אחיו בשיר מאת ריה"ל (תחילתו: "למיטב כפרים"), שבו משבח המשורר הנודע את בני חברו באומרו עליהם "וְכֻלָּם אֲדוֹנִים"; ואכן יש לשער כי הבנים זכו בשבחם לא רק בזכות אביהם, אלא גם בזכות עצמם. ר' צדוק הותיר אחריו, ככל הנראה, מעט יותר מעשרה פיוטים, בעיקר מסוג הסליחה. הפייטנות במצרים באותם ימים עמדה בצומת של השפעות ספרדיות מצד אחד, ומורשת מזרחית בבלית וארץ־ישראלית מצד שני. על רקע זה ניתן להבין כיצד ר' צדוק, כאביו, משקף ביצירתו פתיחוּת כלפי השפעות הצורה הספרדיות – במשקל, בתבנית החריזה וכיוצא בזה – כשבד בבד עולמו נטוע עדיין במסורות הלא ספרדיות, כפי שמעידים תכני שיריו לסוגיהם.

מפיוטיו באתר: "מחולל כל בקו יושר""עמך לשחרך" (ייחוסו לר' צדוק מסופק, ואפשר שהוא של אביו, ר' אהרן).

על פי שרה כהן, שירי ר' אהרן אלעמאני (ירושלים: תשס"ח), עמ' 35–36; 52; 149–150.