קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

טקסטיל

טקסטיל

טקסטיל הוא כינוי כולל לכל סוגי האריגים העשויים מחומרים טבעיים או מלאכותיים. מוצרי הטקסטיל נארגים, נשזרים או נסרגים מסיבים או חוטים. מקור המילה טקסטיל בפועל texere בלטינית, שפירושו לארוג.

הטקסטיל הוא ענף מרכזי בתעשייה ובמסחר. עולם הטקסטיל, על שורשיו הקדומים וההתפתחויות הרבות שחלו בו, הוא מהתחומים המסקרנים בחקר ההיסטוריה של המדע. פריטי טקסטיל מלווים את האדם יום-יום בכל מחזור חייו, מהולדתו ועד מותו. מאז ומעולם חשיבות הטקסטיל ומרכזיותו באות לידי ביטוי בהיבטים רבים, בין היתר בהקשרים חברתיים, תרבותיים, דתיים, כלכליים, מגדריים ופוליטיים.

מימי קדם התפתחו בתחום הטקסטיל מלאכות ואומנויות רבות: טוויה, אריגה, צביעת בדים, רקמה ותפירה, ותחומים רחבים יותר כמו עיצוב אופנה, עיצוב בתים ומבנים, ייצור תעשייתי ומִחזור בגדים. מוצרי הטקסטיל שימשו תחילה בעיקר ללבוש, נשיאת חפצים, ריפוד וכלי עזר לפרנסה (כמו רשתות דיג), ובהמשך גם לעיצוב, קישוט וחומרי גלם לתעשיות מגוונות אחרות.

כך היה הטקסטיל ליסוד בולט, מוחשי ועשיר בתרבות החומרית והרוחנית בכל העמים והתקופות. הטקסטיל מוצג ומתואר בספרות ובתיאטרון, מייצג לבוש מסורתי או ייחודי לתרבויות שונות, ופעמים רבות נושא משמעות דתית כגון הטלית והפרוכת ביהדות. מוצרי טקסטיל, ובעיקר פריטי לבוש, יכולים אף לעורר רגשות עזים כמו אהבה, הערצה ותשוקה כמו גם שנאה וסלידה. עם השנים הושפעו פריטי טקסטיל מקודים חברתיים והפכו לאמצעי תקשורת בין אנשים ולסמל מובהק למעמד חברתי.

הטקסטיל לאחר המהפכה התעשייתית

ענף הטקסטיל, שהתבסס על מלאכת יד וחומרי גלם שמקורם בצמחים ובעלי חיים, הושפע מאוד מהמהפכה התעשייתית. עד אז מקור הצבענים והבדים היה טבעי בלבד וטכניקות הייצור והצביעה נשמרו בסוד. ההמצאות הטכנולוגיות שהושגו במאה ה-18 ובמאה ה-19 הביאו לפריצת דרך ששינתה את פני הענף והגדילה את התפוקה בשיעורים אדירים. בזכות השימוש במנועי קיטור וגלגלי מים הוקמו פסי ייצור לטווית כותנה, הנול האוטומטי הומצא והמנפטה המפרידה את הזרעים מהכותנה שולבה בתעשייה. גם בתחום הצבענים הייתה פריצת דרך, כשהתגלה הצבע המלאכותי הראשון שהופק מזפת הפחם. גילוי זה אפשר ייצור תעשייתי של צבענים מלאכותיים לצביעת בדים.

בספרייה הלאומית שמורים פריטים היסטוריים רבים המספרים את סיפורה של תעשיית הטקסטיל. במסגרת אוסף מדעי הרוח של הספרייה בולט אוסף אדלשטיין - אוסף מקיף על אודות ההיסטוריה, הפילוסופיה והסוציולוגיה של המדע. המעיינים באוסף יגלו ספרים היסטוריים נדירים, יצירות מעניינות וכתבי עת הכתובים בשלל שפות וסוקרים היבטים מגוונים של תעשיית הטקסטיל לדורותיה.