ברי סחרוף
ברי סחרוף ורמי פורטיס בהופעה, צילום: שוש קרמוש, מתוך ארכיון שוש קורמוש

ברי סחרוף

ברי סחרוף (נולד ב-7 ביולי 1957) הוא זמר, מלחין, תמלילן ומפיק מוזיקלי מהפוריים והמשפיעים ביותר ברוק הישראלי.

סחרוף נולד באיזמיר, טורקיה. כשהיה בן שלוש עלה עם משפחתו לארץ, והתגורר בשכונת רמת יוסף בבת ים. בצבא שירת סחרוף כקצין תחזוקה, ומיד עם שחרורו היגר להולנד עם כמה מחבריו מסצינת המוזיקה האלטרנטיבית הישראלית.

בשנת 1980 הקים עם רמי פורטיס ונטע ויסמן את להקת S.O.B שלא זכתה להצלחה. ההרכב הבא שהיה שותף לו הצליח הרבה יותר: להקת "מינימל קומפקט", שסחרוף היה הגיטריסט שלה, היתה מלהקות הרוק האלטרנטיבי המצליחות ביותר באירופה. בשמונה שנות פעילותה הוציאה הלהקה ארבעה אלבומי ושני מיני אלבומים מצליחים מאוד. עם התפרקות הלהקה בשנת 1988, המשיך לשתף פעולה עם חברו רמי פורטיס, והקים עמו את פרוייקט הג'יבריש: "Foreign Affair". במקביל הפיק לפורטיס אלבום בעברית בשם "סיפורים מהקופסא". האלבום זכה להצלחה מפתיעה בישראל והניב להיטים רבים כמו שיר הנושא, "אין קשר" ו"שקיעתה של הזריחה".

השניים שבו לישראל, והוציאו אלבום מצליח נוסף שנתיים לאחר מכן בשם "1900?". הקרדיט באלבום כבר ניתן לשניהם באופן שווה, לא עוד רמי פורטיס לבדו, אלא "פורטיסחרוף".

בשנת 1991 עבר סחרוף לקדמת הבמה. אלבום הסולו הראשון שלו "הכל או כלום" יצא וזכה להצלחה מסחרית ולהערכה רבה. השירים "באמונה עיוורת", "חלליות" ו"אינני אוהב אותה" הפכו ללהיטים. האלבומים המוצלחים הבאים שהוציא בשנות התשעים: "סימנים של חולשה", "חם על הירח" ו"נגיעות" סימנו את סחרוף ככוכב הרוק המשפיע ביותר בישראל.

סחרוף נחשב ליוצר יחודי המשלב מוזיקת רוק, בשילוב אלמנטים מוזיקליים ערביים ועיבודים אלקטרוניים.  הטקסטים שלו נעים בין הווה הישראלי לעבר היהודי. בשנת 2009 הוציא עם רע מוכיח את "אדומי השפתות", אלבום שכולו טקסטים שכתב המשורר בן דור הזהב שלמה אבן גבירול.

תרומתו המשמעותית להרוק הישראלי ניכרת גם באלבומים שהפיק, החל מלהקות המחאה "סדרני הדשא" ו"הבילויים" ועד לאמני הזרם המרכזי דוגמת מיכה שטרית, מפסקולי סרטים שהלחין (קלרה הקדושה, מייד אין יזראל, בסמה מוצ'ו) ועד לשלל שיתופי פעולה עם אמנים מז'אנרים שונים: במהלך הקריירה שלו שר עם אמנים ישראלים רבים: מאריק איינשטיין ועד לאביב גפן, מדודו טסה ועד לאהוד בנאי, ממוקי ועד יהודית רביץ.

באתר הספרייה תוכלו למצוא את כל שירי ברי סחרוף, וכן תמונות, כרזות ומידע רב על שיריו.

 

ברי סחרוף בבלוג הספריה

לכתבות נוספות בנושא

ברי סחרוף מבצע את השיר: "שושנת פלאים"

ברי סחרוף מבצע את השיר "שושנת פלאים", מתוך מופע שירי שאול טשרניחובסקי שנערך בספרייה הלאומית, 2014.

ברי סחרוף מבצע את השיר: "לב שבור הוא לב שלם"

ברי סחרוף, זיו יחזקאל ותזמורת אלמוגרביה בניצוח אוריין שוקרון, בחזרה לקראת מופע:" אנא לבנטיני", שפתח את פסטיבל "בסוד קולות רבים" בספרייה הלאומית. דצמבר 2021.