קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ר' רפאל ענתבי
אתר הפיוט והתפילה

ר' רפאל ענתבי

צוות האתר

פרטים אחדים מתולדות חייו ושירתו של ר' רפאל ענתבי, שחי ופעל בחאלב במאה ה־19.

לכל פיוטי ר' רפאל ענתבי באתר הפיוט והתפילה

ר' רפאל ענתבי נולד בשנת 1830 בחאלב שבסוריה, הלוא היא ארם צובא, ונחשב לגדול משורריה. ר' רפאל היה תלמיד חכם גדול, בקי בנגלה ובנסתר. למדנותו וחכמתו של ר' רפאל מצאו את ביטויין במאות השירים שחיבר (למעלה מ־400 שירים), שהפכו לחלק מרכזי ברפרטואר השירה החלבית, וחלקם אף נכנסו לסדר שירת הבקשות של ליל שבת.

ר' רפאל, שהיה עיוור, נסתייע בתלמידיו מבית המדרש "עבוד הררי", שם לימד פיוט ושירה, לשם העלאת שיריו על הכתב. חלק מתלמידיו אלה הפכו למשוררים מפורסמים בזכות עצמם, כמו ר' משה אשקר הכהן (שר' רפאל ענתבי לקחו תחת חסות כאשר הלה התייתם בגיל שש) ור' חיים שאול עבוד.

ר' רפאל, שאף בשיחת חולין נהג לחרוז חרוזים ולהשיב בחריזה ולעתים אף לחבר שיר על נושא השיחה, עבר בסוף ימיו להתגורר במצרים, שם נפטר בשנת 1919.

ספר שיריו הראשון, "שירה חדשה", יצא לאור בשנת 1888 ומאז יצאו מהדורות נוספות שכללו שירים חדשים פרי עטו ושירים של משוררים אחרים. שיריו מושרים עד היום, הן בסדר שירת הבקשות של ליל שבת והן כחלק ממעגל החיים והשנה. רבים משיריו נתחבבו על שאר קהילות ישראל, המזמרות אותם בהזדמנויות שונות.

עם פיוטיו ניתן למנות את "רפא צירי", "אור גילה", "עזרני אל חי" ורבים אחרים.