שם-טוב לוי
הצילום מתוך עטיפה האלבום: "99", 1999. המון הפקות

שם-טוב לוי

שם טוב לוי  (נולד ב-4 בפברואר 1950) הוא זמר, מלחין, קלידן, חלילן ומפיק מוזיקלי ישראלי. זוכה פרס אקו"ם למפעל חיים.

לוי נולד וגדל ברחובות, בצבא שירת בלהקת פיקוד מרכז. לאחר שחרורו פגש בו במקרה אריק איינשטיין. איינשטיין חיפש חומרים חדשים, ולוי השמיע לו את המנגינה שתהפוך בהמשך ל"שיר אחרי המלחמה" באלבומו של איינשטיין "יסמין". באותו אלבום הופיע גם לחנו של לוי ל"דון קישוט". איינשטיין ולוי שיתפו פעולה לסירוגין בשנות השעים, השמונים והתשעים. בין היתר לוי הלחין והפיק לאיינשטין שבעה אלבומים.

לוי היה מחלוצי הרוק המתקדם בישראל. בשנת 1974 הקים בצוותא עם שלמה יידוב ושלמה גרוניך את ההרכב "קצת אחרת", ב-1977 היה שותף להקמת ההרכב "ששת", וב-1979 חבר ליידוב וליצחק קלפטר עם "צליל מכוון".

גם בשנות השמונים המשיך לוי בשיתופי פעולה שונים: בפרוייקט "ארץ שמש" מ-1982 חבר לאפרים שמיר, דפנה ארמוני ומזי כהן, שנה לאחר מכן הוציא עם גיסו דאז, שלמה גרוניך הוציא ב-1983 את "אלבום משפחתי".

לוי הוציא במהלך הקריירה שלו פסקולים רבים, בין הית עבור סדרות התעודה "עמוד האש" ו"תקומה", ועבור הסרטים "בית"ר פרובנס", "הקיץ של אביה" ו"אהבתה האחרונה של לורה אדלר".

לוי זוכה להערכה רבה בשל יכולתו לכתוב ולהנגיש מנגינות מקוריות וורכבות המושפעות מרוק, ג'אז, מוזיקה בלקנית ומוזיקה קלאסית.

בשנת 2005 זכה לוי בפרס אקו"ם למפעל חיים. מנימוקי ועדת הפרס: "שם טוב לוי הוא מלחין, שרמת הדיוק בהלחנה שלו מפתיעה ומפעימה כאחד. ליבו לא נגרר אחר אופנות ואחר מוזיקה משתלחת ורגעית. משנות השבעים ואילך יצר שם טוב לוי, רצף עשיר ופורה של יצירה, שהמאפיין המרכזי שלו הוא הלחנה מורכבת, אך עם זאת ישירה, המדברת אל תוך הלב ומרגשת".

באתר הספרייה תוכלו למצוא את כל השירים שביצע, הלחין והפיק לוי, וכן חומר נוסף ומענייין על אודותיו.

 

שם-טוב לוי שר בכנס "בתוככי ירושלם"

שם-טוב לוי מבצע את "בלילות הסתיו" בכנס "בתוככי ירושלם" לציון שלושים שנה למותו של הפרופסור גרשום שלום.

הכנס נערך בספריה הלאומית, במארס 2012.

ביצוע השיר החל מהדקה ה-36:20.