קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

התנועה הציונית
גלויה, 1914 לערך, אוסף התצלומים

התנועה הציונית

התנועה הציונית הינה התנועה הלאומית המודרנית של העם היהודי. מדינת ישראל היא יציר כפיה של התנועה הציונית.

כתנועה חברתית ולאומית היא מאגדת בתוכה זרמים שונים בכל תקופה: הציונות המדינית של הרצל מול הציונות הרוחנית של אחד העם, הרביזיוניזם של ז'בוטינסקי מול הציונות הסוציאליסטית של תנועת העבודה, הציונות הדתית ועוד.

את התנועה הציונית ייסד הרצל בהמשך לתנועת "חיבת ציון" שפעלה כעשרים שנה לפניה וברוחה התעוררה העלייה הראשונה, ועל יסוד התעוררות תרבותית והחייאת הספרות העברית שהחלה באירופה כבר במאה השמונה עשרה.

בספרייה הלאומית מצוי אוסף של כתבי העת והעיתונים הציוניים מכל העולם, מימי חיבת ציון ועד לימינו. מלבדם ישנם אוספים עשירים של כרזות, גלויות, מנשרים והזמנות לאירועים.

כמו כן קיימים אוספים המתעדים מפעלים ציוניים מרכזיים כמו האוניברסיטה העברית והספרייה הלאומית, וכן ארכיוניהם האישיים של מנהיגים ואנשי רוח מרכזיים כמו אחד-העם ומקס נורדאו.

הסיפורים מאחורי התנועה הציונית

העשורים שבהם התגבשה הציונות היו עמוסי התרחשויות שנועדו לקדם את החזון הציוני. מקצת האירועים היו חובקי עולם והתקיימו בגלוי, ואילו אחרים היו נסתרים מהעין ופרטיהם נודעו רק לאחר שנים רבות. מאחורי כל אלו נותרו אין-ספור סיפורים מאלפים - מרגשים, אנושיים, היסטוריים ומפתיעים. בסיפורים: המודעה שפרסם קפקא בעיתון, שנותיו האחרונות של מחבר "התקווה" ועוד סיפורים מרתקים רבים על דמויות המפתח בתקופה זו.

אופס! שכחנו להזמין צלם לקונגרס הציוני הראשון

אף אחד לא חשב להזמין צלם לאירוע ההיסטורי. אז מה עושים? מצלמים את הקונגרס השני במקום