קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ספרות ושירה

ספרות ושירה

ספרות ושירה בספרייה הלאומית

ספרות היא כלל היצירות הכתובות שהמילים והשפה הן כלי הביטוי המרכזי שלהן. כיום רבים נוהגים לצמצם את הגדרת הספרות ל"ספרות יפה" בלבד, כלומר יצירות שיש להן ערך אומנותי. לספרות נודעת השפעה רבה על התפתחות החברה האנושית, תולדותיה ותרבויותיה. לא פעם ספרים מעצבים תפיסות עולם, מחוללים מהפכות, מלבים מלחמות ומנגד מקרבים בין תרבויות.

במרחב האישי הספרות מספקת לקורא חוויה עמוקה ומהנה, מעשירה את שפתו, עולמו הפנימי והידע הכללי שלו, מפתחת את הדמיון, מזמינה מחשבה מעמיקה, חושפת בפניו דמויות, תקופות ותרבויות מגוונות ומאפשרת לו מפלט זמני מחייו הפרטיים. וכך תיאר זאת הסופר ש"י עגנון, חתן פרס נובל לספרות, ביצירתו "סיפור פשוט": "בזמן שעולמו של אדם חשוך בעדו, קורא בספר ורואה עולם אחר".

בין שירה לסיפורת

שירה ופרוזה הן מהענפים העיקריים בספרות יפה, ומהן התפצלו לאורך השנים סוגות מגוונות. שירה היא יצירה פיוטית רוויה ברגש ודמיון, המאופיינת לרוב בהקפדה על מקצב, משקל, חריזה, שורות קצרות ואמצעים אומנותיים נוספים. השירה היא אומנות קדומה שאופייה השתנה משמעותית לאורך הדורות, והתפתחו בה סוגות רבות, ובהן שירה מודרנית, שירה לירית, שירה אפית, שירה רומנטית, בלדות ופיוטים.

פרוזה היא יצירה שאינה כפופה למוסכמות השירה, וכתובה בדרך כלל בניסוח הדומה לדיבור. הסגנון הבולט בפרוזה הוא הסיפורת – יצירה המגוללת עלילה בדיונית או המערבת מציאות ודמיון. מקובל לסווג פרוזה לפי אורך היצירות לסיפורים קצרים, נובלות ורומנים. ובהתאם לקהל היעד או תכונות אחרות, אפשר גם לסווגה לקבוצות כמו מדע בדיוני, מתח, הרפתקאות, מעשיות וסיפורים קצרים לילדים.

הספרות העברית העשירה שנכתבה בעת העתיקה ובימי הביניים הניחה את התשתית ליצירה הרב-גונית של ספרות עברית ושירה עברית בימינו. הנסיבות ההיסטוריות והרכבה הייחודי של החברה בישראל מקרבים בין תרבויות, וכך נפגשות שירה מזרחית, שירה רוסית ושירה מתורגמת עם ספרות ערבית ושירה עברית מודרנית.

בספרייה הלאומית שמורים מיליוני ספרים משלל תחומים. רבים מהספרים עברו מסעות ארוכים ברחבי העולם עד שהגיעו לשימור בספרייה. נוסף להיותה האוסף הגדול ביותר של ספרים ישראלים, בספרייה מופקדים ארכיוניהם האישיים של סופרים ומשוררים חשובים, ובהם ש"י עגנון, אורי צבי גרינברג, דוד גרוסמן וא"ב יהושע. נוסף לכך באתר הספרייה אפשר לעיין בעשרות אלפי ספרים שהונגשו לצפייה מרחוק וכן בשפע מסמכים המשרטטים את תולדות הספרות העברית.