קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

גילה בשארי
אתר הפיוט והתפילה

גילה בשארי

צוות האתר

על דמותה של גילה בשארי, אחת המבצעות הבולטות והמרכזיות של שירת יהדות תימן.

גילה בשארי – אחד הקולות הבולטים והמרכזיים בשירת יהדות תימן לגווניה, נולדה ב־1956 בנתניה למשפחה מוזיקלית. לאביה היתה להקת חתונות וגילה הופיעה אתו לעתים בסוף האירוע. מאביה למדה את שירת הנשים של תימן וגם את שירת הגברים, המורכבת יותר – הפיוטים והתפילות.

שכן ששמע אותה שרה בביתה המליץ עליה לתכנית הרדיו "תשואות ראשונות" (ה'כוכב נולד' של אז). היא זכתה שם במקום ראשון. לאחר שירות בנח"ל הדתי בקיבוץ טירת צבי הופיעה בפסטיבל הזמר המזרחי עם השיר "תפילה" של האחים יאיר ובצלאל אלוני. היא לא זכתה בפרס, אבל קיבלה דבר חשוב יותר – את אהדת הקהל.

כשהוזמנה להופיע במכון ון־ליר גילה אותה המלחין מארק קופיטמן, שהתלהב מהשירה שלה. קופיטמן כתב עבורה יצירה מיוחדת, "לקול הזיכרונות", שבוצעה לראשונה עם התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור והמנצח גארי ברתיני. מאז הופיעה עם היצירה הזו ברחבי העולם. לפני מספר שנים הוציאה בשארי את התקליטור "זאפה" – אלבום מוזיקה תימנית שעליו עבדה במשך שלוש שנים. השירים התימניים הוקלטו בהיגוי תימני ובעיבודים אתניים. האלבום כולל חוברת עם מילות השירים בעברית ובאנגלית.