שאול טשרניחובסקי
שאול טשרניחובסקי וכלבו דודי ביער גרונולד, סמוך לברלין, 1927, מתוך אוסף הפורטרטים של אברהם שבדרון, האוסף הלאומי לתצלומים ע"ש משפחת פריצקר, הספרייה הלאומית

שאול טשרניחובסקי

שאול טשרניחובסקי (1943-1875) היה משורר, מתרגם ורופא. נחשב לאחד מגדולי המשוררים העבריים. טשרניחובסקי נולד בכפר מיכאילובקה שבתחום המושב, בדרום מערבה ​של רוסיה של אותם ימים, ובימינו בתחומה של אוקראינה. בבית ילדותו למד רוסית ועברית, ובגיל 10 החל ללמוד בבית ספר רוסי. בשנת 1890 עבר לאודסה ולמד בבית ספר יהודי למסחר וגם למד שפות זרות אחדות. טשרניחובסקי כתב שירים עוד כנער בבית הספר ואז גם פרסם את שיריו הראשונים. בהיותו בן 18 המשיך ללמוד בבית ספר ממשלתי למסחר. פרט לרוסית, לעברית וליידיש, למד שאול טשרניחובסקי הצעיר גם גרמנית, איטלקית צרפתית ואנגלית וכן לטינית ויוונית עתיקה.

בשנת 1898 ראה אור ספר שיריו הראשון של טשרניחובסקי, "חזיונות ומנגינות", וזכה לשבחים. זמן קצר לאחר מכן, יצא טשרניחובסקי לראשונה מגבולות רוסיה הצארית ונסע להיידלברג כדי ללמוד רפואה. לימודי הרפואה נמשכו משנת 1899 ועד 1906, והוא סיים אותם בלוזאן שבשווייץ, שבה שהה משנת 1903. במהלך לימודיו בהיידלברג נשא לאישה את מלניה, נוצרייה רוסייה בת למשפחת אצולה. לזוג נולדה בת, איזולדה.

לאחר סיום לימודי הרפואה נזקק טשרניחובסקי להסמכה של אוניברסיטה רוסית כדי שיותר לו לעבוד כרופא ברוסיה. הוא חזר לתחומי רוסיה ועמל להשיג את ההסמכה, על אף שהיה מטופל במשפחה ופרנסתו הייתה קשה. עם קבלת ההסמכה הוא עבד כרופא בחארקוב ובקייב ולאחר מכן גם בפינלנד, שהייתה אז חלק מרוסיה הצארית. במלחמת העולם הראשונה גויס לצבא ושימש כרופא צבאי במינסק ובסנט פטרבורג. כל חייו יעסוק טשרניחובסקי ברפואה. למשיכה שלו למדעי הטבע נוסף שיקול מעשי: הוא לא רצה להיות תלוי בכתבי-עת והוצאות לאור ובשכר הסופרים שלעולם אינו מקור הכנסה בטוח.

טשרניחובסקי ישב באוקראינה עד קיץ שנת 1922. הוא ביקש לעלות לארץ ישראל, אך התקשה למצוא עבודה כרופא במשרה מסודרת. כך מצא את עצמו מתגורר בברלין במשך תשע שנים, עד שנת 1931. בשנת 1925 הוא אמנם ביקר בארץ ישראל, אך העובדה שלא השיג לעצמו משרה מנעה ממנו מלעלות ארצה. בשנים 1927 עד 1931 הוא היה אחד מעורכי "התקופה", וגם נסע לביקור באמריקה. אלא שמצבו הכלכלי הדחוק נמשך עד לשנת 1931, עת בה התבקש לערוך את "ספר המונחים לרפואה ולמדעי הטבע", משרה שאפשרה לטשרניחובסקי לעלות לארץ-ישראל. ואכן, בשנת 1931 טשרניחובסקי התיישב בירושלים והתגורר בה בשנתיים הראשונות לחייו בארץ. לאחר מכן התיישב בתל-אביב. הוא שימש רופא של בתי-הספר בעיר תל-אביב, נאמן לרצונו לעבוד כרופא ולא להסתמך רק על תמלוגים ומקורות הכנסה מעבודתו הספרותית. בשנותיו בארץ-ישראל טשרניחובסקי נסע לפינלנד, לארגנטינה, לצרפת, לרומניה, לטביה ופולין.

בשנת 1936 עברו אשתו ובתו להתגורר בדירה של הכנסייה היוונית-אורתודוקסית ליד מנזר סן סימון בירושלים. מילנה הייתה פרבוסלווית אדוקה עוד כתגובה למהפכה הבולשוויקית. טשרניחובסקי התגורר בתל אביב ומדי פעם ביקר בירושלים. כשלקה בלוקמיה, עבר להתגורר במנזר. שאול טשרניחובסקי נפטר ב-14 באוקטובר 1943 (ט"ו בתשרי תש"ד) ונקבר בבית הקברות טרומפלדור בתל-אביב.