משה וילנסקי
משה וילנסקי, מתוך ארכיון משה וילנסקי, הספרייה הלאומית

משה וילנסקי

משה וילנסקי, מעמודי התווך של הזמר העברי וחלוץ המוזיקה הסימפונית הקלה הישראלית, הלחין מאות שירים למילים של מיטב המשוררים וכותבי הפזמונים הישראלים לבית התיאטרון לבימה הקלה, ללהקות הצבאיות, להרכבים קוליים ולטובי הזמרים והזמרות בארץ. שיריו, לחניו ועיבודיו הפכו לחלק בלתי נפרד מפס הקול של החברה הישראלית, על תמורותיה, במשך 60 שנה.

בואו לגלות תחנות בחייו של משה וילנסקי דרך מבחר משיריו מתוך שפע ההקלטות המצויות בארכיון הצליל שבספרייה הלאומית, כתבי-יד של היצירות, ראיונות עם המלחין, מאמרים על אודות יצירתו וכן נקודות ציון ביוגרפיות השזורות בתמונות, במכתבים, במסמכים ובמאמרים פרי עטו. כל הפריטים המוצגים הם מתוך תוך ארכיונו האישי שאותו תרמו למחלקת המוזיקה שבספרייה הלאומית משה וילנסקי ורעייתי, ברטה וילנסקי.

משה וילנסקי

משה וילנסקי נולד ב-18 באפריל 1910 בוורשה שבפולין. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה היגרה המשפחה לעיירה מוזיר שברוסיה, ובשנת 1917 חזרה המשפחה לוורשה. את חינוכו היסודי רכש וילנסקי בגימנסיה היהודית "אסכלה", ששפת הלימוד בה הייתה פולנית, ובמקביל ללימודים הכלליים (מחברת לימודי טבע מתקופת לימודיו ב"אסכלה") למד גם עברית, תנ"ך ודברי ימי ישראל.

קראו עוד >>

ארכיון משה וילנסקי

ארכיון משה וילנסקי נמנה עם יותר מ-250 ארכיונים אישיים של מלחינים ישראלים ומלחינים יהודים מכל העולם, שחיברו מוזיקה דתית, מוזיקה אמנותית וזמר עברי. כמו-כן מצויים ארכיונים אישיים של מוסיקאים ומוסיקולוגים. הארכיונים נתרמו לספרייה הלאומית אם על-ידי האמנים והחוקרים עצמם ואם על-ידי בני משפחותיהם והם נמצאים במחלקת המוזיקה של הספרייה הלאומית בירושלים לאחר שעברו תהליך של שימור וקיטלוג.

ארכיון משה וילנסקי, שמספרו במחלקת המוזיקה 069 MUS, נתרם לספרייה הלאומית על-ידי המלחין בשנת 1991. אלמנתו, ברטה וילנסקי, העבירה בשנת 1997 את שארית האוסף. הארכיון כולל כתבי יד של תווים למאות שירים אותם הלחין בשישים שנות יצירתו בארץ, בהם כלניות, היו זמנים, יא משלטי, רחל רחל, צריך לצלצל פעמיים, מול הר סיני, כתה אלמונית, סתיו, בכל זאת יש בה משהוא, כשהיינו ילדים, זוהי יפו, אני מצפת, דודה הגידי לנו כן, טנגו כפר-סבא, ונצואלה, לימון וצלחת ועוד ועוד, שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי ולפס הקול של החברה הישראלית בארבעים השנים הראשונות של המדינה. כמו-כן מצויים בארכיון כתבי יד של עיבודים שכתב לשיריו ולשירים של מלחינים אחרים, תמונות, מכתבים, מחברות, יומנים, מסמכים, תכניות מופעים, פלקטים וגזרי עיתונים בהם ביקורות, כתבות וראיונות עם משה וילנסקי. בנוסף, מצויות הקלטות של רבים משיריו בארכיון הצליל של מחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית.

וילנסקי בחברת יוצרים ואמנים

"תנו לו פרח" – משיריו של המלחין משה וילנסקי

צפו בהקלטת הקונצרט, אשר התקיים באולם המוזיקה, ספרייה לשמע ומוזיקה ע"ש בלה והרי ווקסנר, הספרייה הלאומית, ב-18.11.10.

שירה: ציפי זרנקין; פסנתר וניהול מוסיקלי: רפי קדישזון