קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

כיצד להשתמש בקטלוג הספרייה החדש?

כיצד להשתמש בקטלוג הספרייה החדש?

ברוכים הבאים לממשק החדש של קטלוג הספרייה הלאומית!

קטלוג הספרייה הוא השער לכל האוצרות השמורים בה, בכל הנושאים ומכל הסוגים (ספרים, עיתונים, כתבי יד, ארכיונים, הקלטות, תצלומים ועוד).

בואו נכיר את החיפוש בו:

תיבת החיפוש

כאן תוכלו לכתוב את שם הפריט שתרצו למצוא, את שם היוצר/ת או את הנושא.

טיפ: החיפוש בספרייה עובד אחרת מהחיפוש בגוגל. הוא יחפש כל מילה שמופיעה בשדה החיפוש ויציג רק תוצאות שיש בהן את כל המילים, בדיוק באופן שבו כתבתם אותן (לדוגמה: אם תחפשו "השואה והשפעתה על הקמת מדינת ישראל" תקבלו רק תוצאות שיש בהן את המילים "והשפעתה" "על" ו"הקמת". במקום זה חפשו – שואה מדינת ישראל).

מלבד מילות החיפוש, תיבת החיפוש מאפשרת גם להגדיר תנאים למיקוד התוצאות:

בכל השדות – אפשר לבחור אם המערכת תחפש את המילים שלכם בכל השדות (ברירת המחדל), או שהיא תחפש רק כותרים, רק נושאים או רק יוצרים.

כל סוגי החומר – גם כאן, אפשר לבחור אם החיפוש יתבצע בכל סוגי החומר (ברירת המחדל), או רק בתוך סוג חומר מסוים (למשל: ספרים, תמונות, כתבי יד ועוד).

לחיצה על שדה החיפוש עצמו תפתח חלונית שבה אפשר להגדיר מראש אם מילות החיפוש הן ביטוי, כלומר שהן צריכות להופיע יחד, סמוך זו לזו (כדי שלא תקבלו תוצאות שבהן המילים מופיעות בנפרד); או שהחיפוש יתבצע רק על פריטים שזמינים לצפייה מרחוק; או שהחיפוש יתבצע רק על פריטים שניתן להשתמש בהם ללא מגבלות של זכויות יוצרים. ניתן לסמן אפשרות אחת או יותר כדי למקד את החיפוש.

טיפ: ניתן לבצע חיפוש של ביטוי מדויק גם על ידי הוספת מירכאות (") לפני ואחרי הביטוי.

חיפוש מתקדם

חיפוש מתקדם מאפשר להגדיר מראש מאפיינים של התוצאות שיתקבלו: סוג החומר, שפה, שנות פרסום ואפשרויות שימוש בהתאם לזכויות יוצרים. הוא מאפשר גם לבצע חיפושים מורכבים (למשל, שימוש ב"ללא" כדי שהתוצאות לא יכללו מילים מסוימות).

טיפ: מחפשים כותר קצר עם מילים נפוצות מאוד (למשל: "הארץ" או "דבר") ומקבלים יותר מדי תוצאות? בחיפוש המתקדם אפשר לבחור שהחיפוש יתבצע רק בשדה הכותר, ובמילות חיפוש לבחור ב-"מתחיל ב...". עדיין יתקבלו תוצאות רבות, אבל בשילוב עם הגדרות נוספות (למשל סוג חומר או שנה) יהיה קל יותר לאתר את התוצאה הנכונה.

לשוניות סוגי החומר

בתוצאות החיפוש הראשוניות יוצגו כל סוגי החומר. כדי לראות תוצאות רק מסוג חומר מסוים, אפשר לסנן את התוצאות בעזרת לחיצה על הלשונית המתאימה (ספרים, תמונות, ארכיונים, כרזות, כתבי יד, מפות, מוזיקה, אתר הפיוט והתפילה, עיתונים וכתבי עת).

טיפ: אם הפריט מתאים לשני סוגי חומר (למשל: תמונה שהיא חלק מארכיון), לא צריך להתלבט - הוא יופיע בשניהם.

בחלק זה שתי לשוניות מיוחדות:

חיפושי תוכן בעיתונות – חיפוש בטקסט המלא של העיתונים, דרך אתר העיתונות ההיסטורית. לשונית זו תעביר אתכם היישר לעמוד התוצאות באתר העיתונות.

חיפוש מאמרים – חיפוש במפתחות המאמרים רמב"י ומפתח חיפה ובמאגרי מידע שהספרייה מנויה עליהם כמו Jstor (חלקם זמינים רק בתוך הספרייה). לשונית זו תעביר אתכם היישר לעמוד התוצאות בקטלוג המאמרים.

סננים לדיוק תוצאות החיפוש


לאחר שתבצעו חיפוש, תוכלו להיעזר בסרגל המופיע בצד ימין כדי למקד את החיפוש ולצמצם את התוצאות לאלה שמתאימות לכם ביותר. רשימת הסננים מתאימה את עצמה לתוצאות החיפוש וללשונית סוג החומר שבה אתם נמצאים.

כמה סננים שהשימוש בהם נפוץ:

זמינות – מאפשר לסנן את התוצאות רק לכאלה שזמינות דיגיטלית מתוך בניין הספרייה הלאומית או מרחוק.

סוג חומר – מאפשר לבחור סוג חומר אחד (או כמה סוגים!) מתוך התוצאות שהתקבלו.

כדאי לדעת: כדי למצוא עבודות תזה ודוקטורט, צריך להישאר בלשונית "כל סוגי החומר" ולבחור בסנן של "סוג החומר" את האפשרות "עבודת מחקר".

שפה – תוצאות החיפוש כוללות פריטים במגוון שפות, ולא רק בשפה שבה הקלדתם את מילות החיפוש. כאן אפשר להגדיר את השפה או השפות הרלוונטיות עבורכם.

שנה – מאפשר להגדיר טווח שנים רצוי. לאחר הקלדת השנים צריך ללחוץ על "החל טווח".

תנאי שימוש – מחפשים פריט שזכויות היוצרים או התנאים שלו מאפשרים שימוש פומבי? כאן אפשר להגדיר את תנאי השימוש הרצויים (שימוש חופשי, שימוש להוראה לימוד ומחקר, שימוש לא מסחרי).

טיפ: כפתור "זכור סננים פעילים" ישמור על הסננים שבחרתם גם בחיפושים הבאים שתבצעו, כל עוד תישארו באותה לשונית. את הסננים ניתן לבטל בכל עת על ידי לחיצה על סימן ה-X שלצידם.

תוצאות החיפוש

מידע על הפריט – בדף התוצאות תקבלו מידע בסיסי על הפריט.

לחיצה על החץ שבסוף הכותר תפתח מידע נוסף.

כדי לראות את המידע המלא, כולל תקציר (אם יש) ותנאי שימוש, יש ללחוץ על הכותר עצמו (שם הפריט).

למיקום בספרייה – תרצו להגיע לעיין בפריט? כאן תוכלו לראות אם הוא נמצא על המדפים באולם הקריאה (והיכן), אם הוא נמצא במחסן הרובוטי (משם תוכלו להזמין אותו לעיון), או שהוא במחסן הארכיונים או הנדירים (משם תוכלו להזמין אותו עם הרשאה מיוחדת).

גישה דיגיטלית מבניין הספרייה / גישה דיגיטלית מרחוק – בלחיצה על מילים אלה תוכלו לצפות בסריקה של הפריט או בגרסה הדיגיטלית שלו. פריטים בגישה דיגיטלית מרחוק תוכלו לראות מכל מקום, ואילו פריטים בגישה דיגיטלית מבניין הספרייה תוכלו לראות רק מתוך משכן הספרייה הלאומית בירושלים. אם המילים האלה לא מופיעות ליד הפריט – הוא לא זמין בגרסה דיגיטלית.

- מיון התוצאות מהישנות ביותר לחדשות ביותר, או להפך, או לפי סדר אלפביתי של הכותר.

- שינוי מצב התצוגה מתצוגת גלריה לרשימה, או להפך.

 

מה עדיין אין כאן?

בינואר 2024 חידשנו ושיפרנו את ממשק החיפוש, אך כמה אפשרויות שהכרתם מהממשק הקודם עדיין לא קיימות בו. כדי לשמור את תוצאות החיפוש באזור האישי או להשתמש בכלי ציטוט, אפשר לעבור לממשק הישן ("מרחב"). כדי לעשות זאת לחצו על "חזרה לממשק הקודם" המופיע בראש העמוד.