קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אוסף המוזיקה היהודית

מחלקת המוזיקה של הספרייה הלאומית אוספת, מתעדת, משמרת ומציגה לציבור חומר רלוונטי למוזיקה הישראלית והיהודית.

האוסף נחלק לשלושה תחומים עיקריים:

מוזיקה ארץ-ישראלית – כזו שנכתבה בישראל או בידי ישראלים, מוזיקה יהודית ומוזיקה של מלחינים יהודים.

החומרים הנאספים: דפוסים (ספרים ותווים), חומרי ארכיון (טיוטות של יצירות, רשימות מחקר, מכתבים, תמונות, תעודות, מודעות, תוכניות, קטעי עיתונים, הקלטות פרטיות ועוד), הקלטות שמע ווידיאו (תקליטים, תקליטורים, קלטות, ועוד).

בארכיון המחלקה מצויים חומרים נדירים ובעלי חשיבות לאומית ובינלאומית. לצדם כולל האוסף גם פרסומים מסחריים בדפוס ובצליל.

מוזיקה יהודית

בארכיון הצליל מצויות הקלטות של קטעי תפילה ופיוט, זמירות, טקסים, שירי עם ומוסיקה אמנותית בהיקף של רבבות שעות הקלטה, שהופקו בידי חוקרים ואנשי מוסיקה מראשית המאה ה-20 ואילך. למעשה, תהליך ההקלטה נמשך ללא הרף, מתוך כוונה לתעד את מסורותיהן המוסיקליות המשתנות של כל עדות ישראל, ממקורות ראשוניים ככל שניתן. עבודה זו נעשית במהלך אירועים ברחבי הארץ, בפגישות יזומות בבתיהם של מרואיינים ובאולפן ההקלטות של הארכיון. כחלק ממפעל זה, נעשה מאמץ אדיר לתעד את ראשית הזמר העברי. מאמץ זה, כמו מחקרים אחרים בתחום, התפרסמו על ידי המרכז לחקר המוסיקה היהודית, הפועל לצד המחלקה, במאמרים ובתקליטור ("שירי ראשונים", בעריכת יעקב מזור).

ארכיוניהם של החוקרים והאספנים מכילים רשימות וסיכומים, טיוטות, תדפיסים, הקלטות שדה, צילומים וכיוצא באלה, שהצטברו ברשותם במהלך עבודתם המוסיקולוגית. מרכזיים בתחום זה הם ארכיוניהם של אספני המוסיקה היהודית יעקב מיכאל, וזה של מאיר נוי אשר בנוסף לאוסף שלו בזמר העברי אסף את הזמר היידי, שהוא אחד ממקורות הזמר העברי והוא נדיר בארץ. לצד אלה מצויים חומרים שהשתמשו בהם מבצעים למיניהם, כגון פנקסי חזנים, תווים של זמר חסידי, שירים בלדינו אשר נרשמו מפי אינפורמנטים, ועוד.

​​מלחינים יהודים

חלק בלתי נפרד ממכלול יצירתם התרבותית של היהודים הוא המוסיקה האמנותית שהם כתבו. המחלקה אוספת אפוא את יצירותיהם – בדפוס ובצליל – במהדורות ובביצועים נבחרים. יצירותיהם נמצאות במחלקה, הן בדפוס של הוצאות מסחריות, הן באותם המקרים שארכיון המלחין נתרם לספרייה, וגם בכתבי יד מקוריים.

שותפים

טעמי המקרא ברישום תווים