קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

שלמה ארצי
שלמה ארצי, מרץ 1975. צילום: שלמה סתר. ארכיון דן הדני, האוסף הלאומי לתצלומים על שם משפחת פריצקר, הספרייה הלאומית

שלמה ארצי

שלמה ארצי (נולד ב-26.11.1949) הוא זמר, פזמונאי, מלחין ושחקן ישראלי. 

ארצי נולד במושב אלוני אבא בגליל התחתון, וגדל בתל אביב. מגיל צעיר התבלט כשחקן וזמר, ובהיותו בן שש עשרה החל להופיע על הבמות יחד עם חברתו מספסל הלימודים, ריקי גל.

כששירת בלהקת חיל הים, פרץ ארצי לתודעה. במסגרת הלהקה הוא שר ב"המלאך גבריאל" ו"כשאהיה גדול", שני שירים שהפכו ללהיטים גדולים.

בפסטיבל הזמר והפזמון לשנת 1970, כשהוא עדיין לובש מדים, זכה ארצי בפרס הראשון עם "פתאום עכשיו, פתאום היום". ארצי השתחרר מצה"ל כוכב, והמשיך לכבוש לבבות, את מצעדי הפזמונים ומצעדי המכירות. בשנים שלאחר מכן כיכב בקולנוע (כירון זהבי בסרט "חסמב"ה") ובפסטיבלי הזמר, והתנסה כמעט בכל ז'אנר מוזיקלי אפשרי: משירי משוררים דרך שירי רוק ועד לשירי ילדים. שיאה של התקופה הגיע ב-1975, כאשר ארצי נשלח לייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון עם השיר הקצבי "את ואני".

לאחר מכן ההצלחה פחתה, וארצי הצעיר, שחש כי איבד את דרכו ואת קולו הייחודי שקל פרישה מעולם המוזיקה. דווקא הדכדוך ואובדן הביטחון העצמי הניב את אחת היצירות החשובות שלו. "גבר הולך לאיבוד", אלבומו מ-1978 סימל ארצי אחר, יוצר בוגר, כן ומפוכח.

לתוך שנות השמונים נכנס ארצי כבר כאמן מצליח ומוערך. "דרכים", "חצות", "מקום", "תרקוד", "לילה לא שקט" ו-"חום יולי אוגוסט" הפכו אותו לאחד המאמנים הגדולים והאהובים בישראל, אך העשור הבא הביא איתו משבר חדש.

ב-1990 הוציא ארצי את אלבומו הרוקיסטי ביותר, "כרטיס ללונה פארק" בהפקה גרנדיוזית של לואי להב. האלבום נחל כישלון, וארצי שוב החל לפקפק בעצמו וברלוונטיות שלו. כפי שקרה לו עשור וחצי קודם לכן, אותו פקפוק גרם לו להמציא את עצמו מחדש.

"ירח", שיצא ב-1992 הפך לאלבומו המצליח ביותר, ו"שניים" שיצא אחריו כבר הכתיר אותו לאחד מגדולי האמנים המקומיים, ואת המוזיקה שלו לקלאסיקה ישראלית.

ואכן, ארצי הוא אמן ישראלי מאוד. הטקסטים שלו עוסקים בהווה ובעבר של בני המקום הזה, בחוויות קשות מהצבא, ובחיים בצל השואה. בחלומות ילדות תמימים ובשברם האכזרי, באהבות ופחדים בצל המקום הקשה והמנחם הזה שנקרא ישראל. 

שלמה ארצי הוא אולי תמצית ה"ישראליאנה". אחד מגדולי היוצרים הישראלים המגדירים אותה ללא הפסק. בואו לצלול בארכיון הספרייה הלאומית, וולמצוא את האיש מאחורי הירח שלא עוזב את העיר.

בספרייה הלאומית שמורים פריטים רבים החושפים את דמותו של שלמה ארצי. האזינו להקלטות מיוחדות, צפו בתמונות ממיטב שנותיו של ארצי, קראו כתבות שנכתבו עליו ועל הופעותיו ועוד.

שלמה ארצי בבלוג הספרייה

לכל הכתבות על שלמה ארצי