קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חתונה במסורות ישראל
ביתמונה

חתונה במסורות ישראל

על פי המסורת היהודית, ברית הנישואים שבה באים החתן והכלה ואִתם המשפחות שמתחברות, מהדהדת גם בעולמות ובממדים נוספים. רב נחמן בר יצחק אמר: כל המשמח חתן וכלה כאילו בנה אחת מחורבות ירושלים (ברכות ו ע"ב), הבית החדש שנבנה בין בני הזוג, יש בו ניצוץ של בית מקדש, מקום לשכינה. כל חתונה היא גם עדות להמשכיות של הקהילה והעם היהודי ויש בה בחינה של תנועה מגלות לגאולה.
מתוך החשיבות הגדולה של החתונה, נבנתה סביבה תרבות שלמה – טקסים ומנהגים רבים המתייחסים לשלבים שונים של טקס הנישואין עצמו, וכן מנהגים המתייחסים אל תקופת ההכנה לחתונה ואל המשך החגיגה בשבעת ימי המשתה – ימי "שבע הברכות" הנמשכים לאחר הנישואין. סביב מנהגי החתונה והשלבים השונים של טקס הברית בין החתן והכלה נכתבו והולחנו פיוטים ותפילות רבות. אנו מזמינים אתכם אל פס הקול של החתונה היהודית, להכיר את העושר הגדול שהתפתח בקהילות ישראל השונות, לקחת השראה ממנו ואולי גם לאמץ רעיון אל הטקס הפרטי שלכם.