קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

האצ"ל
האלטלנה בוערת. צילום: נדב מן, ביתמונה. מאוסף יצחק שדה. מקור האוסף: יורם שדה. האוסף הלאומי לתצלומים על שם משפחת פריצקר, הספרייה הלאומית.

האצ"ל

הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל (אצ"ל) היה אחת מהמחתרות שפעלו ביישוב העברי לפני קום המדינה. האצ"ל הגן על האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל ולחם באוכלוסייה הערבית המקומית, ביצע פעולות גמול, הגנה ואף טרור, נאבק במנדט הבריטי והשתתף במבצע ההעפלה "עליית אף על פי".

האצ"ל נוסד ב-1931 על ידי פורשים מ"ההגנה" שרצו לקדם חזית תקיפה יותר במאבק מול ערביי הארץ. ב-1937 התפלג האצ"ל, ורבים מחבריו חזרו לשורות ההגנה. מאז ואילך, זוהה האצ"ל לחלוטין עם התנועה הרוויזיוניסטית ובית"ר, וזאב ז'בוטינסקי היה למנהיג המחתרת. בתקופה זו עלתה כמות המבצעים וההתקפות שביצע הארגון מול האוכלוסייה הערבית בארץ, שביצעה גם היא התקפות רבות.

בעקבות פרסום "הספר הלבן" במאי 1939, התמקד האצ"ל בתקיפת מטרות בריטיות. בספטמבר פרצה מלחמת העולם השנייה, וז'בוטינסקי החליט לחדול מהמאבק בבריטניה ולתמוך בה במערכה מול גרמניה הנאצית. ההחלטה הביאה לפרישת הקבוצה שהקימה את מחתרת לח"י.

תקופת הסזון

בצל הידיעות על מצב יהודי אירופה והמשך מדיניות בריטניה להגבלת העלייה, הכריז האצ"ל ב-1943 על מרד נגד שלטון המנדט וחזר לתקוף מתקנים בריטיים בארץ. ההנהגה הציונית בארץ ישראל דרשה מהאצ"ל להימנע מתקיפת הבריטים כל עוד הם נלחמים בנאצים, וכשהאצ"ל סירב הוחלט להפסיק את פעילותו בכוח. בנובמבר 1944 החלה תקופת ה"סזון", ובמשך כחצי שנה בה אנשי ההגנה ניהלו מלחמה מול חברי האצ"ל שסירבו להקשיב להנהגת היישוב. חלק מחברי אצ"ל אף נחטפו והסגירו אותם לבריטים. הסזון נחשב לאחת מתקופות השפל של היישוב העברי.

בנובמבר 1945 הצטרף האצ"ל ל"תנועת המרי העברי" שאיגדה את המחתרות ללחימה משותפת בבריטים, אך התיאום הופסק לאחר שהאצ"ל פוצץ את מלון המלך דוד ביולי 1946, התקפה בה נהרגו 90 אנשים - יהודים, ערבים ובריטים. האצ"ל המשיך במאבקו התקיף בבריטים עד ליציאתם מהארץ. לאורך השנים הבריטים תפסו ואסרו מאות אנשי אצ"ל, כמה מהם הוצאו להורג ורבים הוגלו למחנות מעצר באפריקה.

למוחרת הכרזת העצמאות הצהיר מפקד האצ"ל מנחם בגין בנאומו: "הארגון הצבאי הלאומי נוטש את המחתרת בגבולות המדינה העברית העצמאית... במדינת ישראל נהיה חיילים ובונים. לחוקיה נשמע, כי חוקינו הם. ואת ממשלתה נכבד, כי ממשלתנו היא". כחודש לאחר מכן, ביוני 1948, זעזעה פרשת אלטלנה את המדינה הצעירה, כאשר צה"ל הפציץ את אוניית הנשק והעולים ששיגר האצ"ל לחופי ישראל. ועם זאת, אנשי האצ"ל שולבו בצה"ל ולחמו במלחמת העצמאות.

פעילות האצ"ל והסערה שהיא עוררה משתקפות בפריטים היסטוריים רבים שנאספו בספרייה הלאומית, החושפים היבטים מגוונים בתולדות הארגון. בספרייה אפשר להתרשם בין היתר מכרזות שפרסמו האצ"ל ותומכיו או מתנגדיו, קטעי עיתונות מתקופת פעילותו, ספרים ומאמרים שדנו בו וכן צילומים והקלטות של שירי הארגון.

סיפורים מבלוג הספרנים

לכל הכתבות בנושא