קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אוסף הכרזות של הספרייה הלאומית

מי מאיתנו אינו מעוניין לצאת מדי פעם למסע בעולמם של סבא וסבתא בארץ ישראל של ימי התורכים, בתקופת המנדט או בעשורים הראשונים למדינה? בדרך כלל אנו עושים זאת בעזרת ספרים או סרטים המספרים על התקופה, אלא שסרטים אינם מספקים לנו תמונה אותנטית של העבר. המידע שבהם הוא מעובד, והוא אינו יכול לספק מבט בלתי אמצעי על חיי היום-יום ועל אופייה של רשות הרבים הישראלית.

שיקוף מהימן יותר של רוח התקופה עשויה לספק העיתונות בת הזמן. אולם כידוע לכולנו, כל עיתון, מגוון ודינמי ככל שיהיה, מוסר בידינו את זווית המבט המסוימת שלו על דפוסי ההתנהגות החברתיים והתרבותיים. מבט אותנטי ובלתי אמצעי של ממש יכולה לספק עבורנו האֵפֵמֵרָה.

משמעות המילה "אפמרה" ביוונית היא "בשביל יום". אלה הם פרסומים אשר נועדו מעצם טיבם להתקיים זמן קצר. למשל: כרזות, עלוני פרסום והסברה, סטיקרים, כרטיסי כניסה לאירועים ולמופעים, כרטיסי נסיעה, אגרות ברכה לחגים או לשמחות משפחתיות.

פרויקט "מסע בזמן" נועד לאסוף פריטי אפמרה ישראלית, לסרוק אותם ולהנגישם לציבור הרחב. אוסף האפמרה בספרייה כולל כרזות, פשקווילים, ברכות שנה טובה, עלונים, גלויות ופריטים נוספים הקשורים לעולם התוכן היהודי והישראלי. פרויקט סריקת האוסף מבוצע במימון קרן ארקדיה ובשיתוף אוניברסיטת UCLA. גלו כאן מבחר פריטי אפמרה מאוספי הספרייה הלאומית.

​כרזות נבחרות

1;
דרך צלחה - אל על נתיבי אויר לישראל
לבשי בגדי תפארתך
מרוץ העצמאות תש"י
בטול שעשועים בפורים - מרד יהודים בוורשה
לעקרת בית הנבונה - חלבינה
חולדות מפיצות מחלות - הגן על בריאות בני-ביתך
שנת נצחון ושלום
תחרות איגרוף לזכר חללי אח"י אילת
לא ישוב הקיצוב! לא יחזור התור!
השתתפו במלווה החינוך
אוסף ערי וליש

מתוך אוסף האפמרה של הספרייה הלאומית