רחל גלעין
רחל גלעין, 1992

רחל גלעין

רחל גלעין, ממלחיניה הבולטים של המוזיקה האמנותית הישראלית העכשווית, חיברה יצירות סימפוניות וקאמריות, יצירות לכלי יחיד ויצירות ווקאליות למקהלה ולסולנים. מקורות ההשראה המוזיקליים שלה שואבים ממלחיניה הבולטים של האסכולה המודרניסטית של המאה העשרים וכן מהמוזיקה האמנותית המערבית על תקופותיה המוקדמות יותר.

כאן תוכלו למצוא מבחר מיצירותיה מתוך הקלטות אודיו המצויות בארכיון הצליל וכן מאוספיה הפרטיים של המלחינה. כמו כן, ניתן למצוא כתבי-יד מקוריים של היצירות, ראיונות עם המלחינה, מאמרים על אודות יצירתה ונקודות ציון בביוגרפיות השזורות בתמונות, במכתבים, במסמכים, בגזרי עיתונים ובמאמרים פרי עטה. כל אלה מתוך ארכיונה האישי שאותו תרמה למחלקת המוזיקה בספרייה.

על אודות ארכיון רחל גלעין

ארכיון רחל גלעין נמנה עם יותר מ-250 ארכיונים אישיים של מלחינים ישראלים ומלחינים יהודים מכל העולם, שחיברו מוזיקה דתית, מוזיקה אמנותית וזמר עברי. כמו-כן מצויים בספרייה הלאומית ארכיונים אישיים של מוזיקאים ומוזיקולוגים. הארכיונים נתרמו לספרייה אם על-ידי האמנים והחוקרים עצמם ואם על-ידי בני משפחותיהם והם נמצאים במחלקת המוזיקה של הספרייה הלאומית בירושלים לאחר שעברו תהליך של שימור וקיטלוג.

ארכיון רחל גלעין – האוסף המקיף ביותר של המלחינה – נתרם לספרייה הלאומית על-ידי המלחינה בשנת 2011 ומספרו במחלקת המוזיקה 253 MUS.

הארכיון כולל כתבי יד ומהדורות של התווים לעשרות היצירות שחיברה, וכן תמונות, מכתבים, מסמכים, מאמרים, תכניות קונצרטים וגזרי עיתונים. בנוסף, הקלטות של יצירותיה ושל ראיונות שנערכו עימה מצויות בארכיון הצליל של מחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית.

דיבוק – קונצרט בספרייה

​קונצרט המחווה למלחינה רחל גלעין לרגל העברת ארכיונה למחלקת המוזיקה בספרייה הלאומית התקיים ב- יט' באלול, תשע"א, ה- 18 בספטמבר, 2011.

להאזנה לקונצרט

תוכנית הקונצרט