קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ר' אהרן פרץ
אתר הפיוט והתפילה

ר' אהרן פרץ

צוות האתר

היכרות קצרה עם ר' אהרן פרץ, מגדולי חכמי יהדות ג'רבה מאז ומעולם, ועם שירתו.

מגדולי חכמי האי ג'רבה שבתוניסיה במאה ה־18. נחשב לאחד האבות המייסדים של עולם התורה בצפון אפריקה בכלל ובתוניסיה בפרט. הוא נודע בתקנות חשובות שתיקן בהלכה ובמנהג בקהילתו; חיבר כמה ספרים בתחומים שונים – פרשנות לתורה, דרשות, חידושים על הש"ס, פיוטים, ועוד – אך רק שניים מהם הגיעו לידינו. סביב דמותו נרקמו אגדות מופלאות, שבחלקן אף מקדימות את זמנו לתקופת גירוש ספרד, כדי להבליט את תפקידו ההיסטורי בבניינה של יהדות תוניסיה לאחר משבר הגירוש.

פיוטיו של ר' אהרן מאפשרים בהחלט לתארו כאחד מן הטובים שבפייטני צפון אפריקה. ניכרת בהם ציוריות מעודנת, חיוניות רעננה, וכמובן גם מיומנות גבוהה במלאכת השיר. ראו לדוגמה הפיוט "אנוש נוצר". חוקרי שירתו הצביעו על יופיים יוצא הדופן של הפיוטים שכתב בשבח התורה, פיוטים הבנויים בתבנית שירי חשק חילוניים: בשירים אלו הדובר חושק בתורה ונכון להשקיע מאמצים רבים כדי לזכות בה; לעתים התורה לדידו היא כאישה אהובה שיש לחלצה ממקומה הראשון – בין המלאכים בשמים – ולהורידה אל הארץ. יש לשער, שדימויים אלה התהוו, בין השאר, עם עליית כוחה של הקבלה במאות השנים האחרונות בתפוצות ישראל, באשר היא מדגישה לעתים את היסודות הנסתרים מעַין שבתורה, שחשיפתם תובעת השתדלות מיוחדת.