קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

יהדות

יהדות

אוצרות היהדות בספרייה הלאומית

היהדות היא המכלול המקיף והרב-גוני של המסורת, האמונות, התפיסות והערכים המשותפים לבני העם היהודי. כיום רבים רואים ביהדות זהות חיה שמתפתחת באופן תמידי. גרשם שלום, מגדולי החוקרים במדעי היהדות שספרייתו האישית הופקדה בספרייה הלאומית, סבר שכל דור מפרש את יהדותו לעצמו, בוחר מהעבר, מפחית ומוסיף, ומגדיר מחדש את מהות היהדות. לאורך הדורות התבססה הזהות היהודית במידה רבה על היסוד הדתי-אמוני, אך מהמאה ה-18 התחזקו יסודות הלאום והתרבות כבסיס לזהות היהודית.

היסוד הדתי ביהדות מבוסס על האמונה באל אחד נצחי, בורא עולם, שמסר את התורה לעם ישראל באמצעות משה רבנו בהר סיני. בתנ"ך מתוארים אירועים מכוננים ודמויות בולטות בתולדות העם כגון אדם וחוה, אברהם אבינו ושרה אימנו, הנביאים, המנהיגים ודמויות סמליות דוגמת רות המואבייה שבה מתמקדת מגילת רות. הדת היהודית כוללת מערכת מצוות ומנהגים שמקורם בתורה שבכתב ובתורה שבעל פה שכתביהן הם אבן יסוד בארון הספרים היהודי.

היסוד התרבותי ביהדות התגבש לאורך אלפי שנים למארג המשלב מסורת, ערכים, מנהגים, יצירה אומנותית ענפה ושפות יהודיות כמו לאדינו ויידיש. בקהילות יהודיות בעולם השתרשו דפוסים שהקיפו את מעגל החיים, וכללו טקסים סביב חגים, מצוות ומנהגים, דוגמת ברית מילה, בר מצווה, עלייה לתורה, חתונה יהודית וקבורה יהודית. גם המורשת הקולינרית, שכללה מגוון סוגי אוכל יהודי, הייתה ממאפייניה של כל קהילה יהודית בתפוצות.

סיפורי הקהילות היהודיות

אחרי אלפי שנות גלות, גלי העלייה לארץ ישראל הפגישו זה עם זה את יוצאי הקהילות מרחבי העולם, וכך נחשפו סיפוריהן המרתקים של הקהילות, מנהגיהן ותרבותן העשירה. למשל, תולדותיהן של יהדות מרוקו שהייתה הקהילה הגדולה בארצות האסלאם, ושל יהדות אתיופיה שהתקיימה אלפי שנים בניתוק מוחלט מהעולם היהודי. כיום, קהילות רבות ממשיכות להתנהל ברחבי העולם, במיוחד באמריקה ובאירופה שבשטחן פועלות קהילות יהודיות בארה"ב, בקנדה, בגרמניה ובמדינות נוספות.

התשובה לשאלה כמה יהודים בעולם תלויה באופן הגדרת היהדות. אולם לפי הסוכנות היהודית, נכון לספטמבר 2019 מנו היהודים בעולם כ-14.8 מיליון איש. כ-8.1 מיליון משתייכים ליהדות התפוצות, ובתוכה יהדות ארצות הברית היא הגדולה ביותר וכוללת כ-5.7 מיליון נפש.

בספרייה הלאומית שמור אוסף יהדות רחב היקף ומהחשובים בעולם בתחומי היהדות. באוסף חומרים ארכיוניים העוסקים בתולדות עם ישראל, פרשנות יהודית, מחקרים הקשורים ליהדות, ספרות קודש וספרות יפה יהודית בשפות שונות.

בספרייה אפשר להתרשם מפריטים היסטוריים נדירים ורבי חשיבות הנמנים עם אוצרות העם היהודי, ובתוכם "כתר דמשק" ו"הגניזה האפגנית". כמו כן בספרייה נאספים ארכיונים של אישים יהודים מפורסמים, ספרים נדירים, היסטוריים וחדשים מישראל ומהעולם, פרסומים מחקריים, כתבי עת, עיתונים, הקלטות, צילומים, חומרים דיגיטליים ושפע פריטי אפמרה. כל אלו מספרים מזוויות מגוונות ומעניינות את סיפורו של העם היהודי.

קראו על אוסף היהדות ע"ש חיים וחנה סלומון