קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

מי אנחנו?

מי אנחנו?

מטרות ותפקידי הספרייה הלאומית

הספרייה הלאומית הינה הבית ליצירה, התרבות וההיסטוריה של מדינת ישראל. הספרייה אוספת ומשמרת מגוון ארכיונים, כתבי יד, גנזכים, תעודות, מפות, הקלטות מוזיקה ואוצרות שמע אחרים, יצירות גרפיות, יצירות אורקוליות ופריטים אחרים, שנודעת להם חשיבות לאומית, היסטורית או תרבותית מיוחדת. הספרייה מאפשרת לציבור, בישראל ומחוצה לה, נגישות לאוספי הספרייה באופן דיגיטלי ובאמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

כמו כן, הספרייה משמשת כספריית המחקר המרכזית בישראל בתחומי מומחיותה, וכן משמשת כספריית המחקר של האוניברסיטה בתחומי מדעי הרוח, ובמיוחד במדעי היהדות, תרבויות המזרח התיכון והאסלאם.​

בספרייה הלאומית ישנם חמישה אוספים מרכזיים: אוסף ישראל, אוסף יהדות, אוסף האסלאם והמזרח התיכון, אוסף מדעי הרוח ואוסף המוזיקה. בכל אחד מאוספים אלו שמורים פריטים נדירים ומיוחדים אשר נמצאים אך ורק בספרייה הלאומית, ובכך הספרייה משמשת כבית רב־תרבותי לאוספים מתחומים שונים התואמים למגוון אוכלוסיות במדינת ישראל, ובתוך כך לאוכלוסיה הערבית במדינת ישראל.

בעלי המניות בחברת הספרייה הלאומית הינם מדינת ישראל והאוניברסיטה העברית.

חומרים נוספים על חוקי הספרייה ניתן למצוא בחוקים ומסמכים

הספרייה הלאומית – עבר ועתיד

הספרייה יצאה במסע שיעדו הפיכתה למוסד עדכני בעולם המידע והיצירה התרבותית בתחומי הליבה שהחוק הפקיד בידיה. הספרייה שואפת למלא תפקיד מעצב בחיי התרבות של כל אזרחי מדינת ישראל, בני הדתות, ולפנות גם לקהל ברחבי העולם. יחד עם שותפי תוכן בחוץ לארץ, תורמת הספרייה תרומה חיונית למערכה הכלל־עולמית לשמר ולקדם את אוצרות המורשת התרבותית האנושית.

שילוב העבר, בנייה לעתיד

הספרייה הלאומית של ישראל נוסדה בשנת 1892, כמרכז עולמי לשימור אוצרות הרוח של העם היהודי; בשנת 1925 נוספו לה גם תפקידי ספרייה אוניברסיטאית. לאור המלצותיה של ועדה בינלאומית מייעצת שהוגשו בשנת 1998 ומסקנותיה של ועדת זמיר לשינוי מעמדה של הספרייה הלאומית שהוגשו בשנת 2004, חוקקה כנסת ישראל את חוק הספרייה הלאומית בשנת 2007, המעניק לספרייה הלאומית מעמד עצמאי על פי חוק החל מה-1 לינואר 2011, וכן אחריות לתעד את היצירה התרבותית במדינת ישראל.

הספרייה הלאומית תעבור בקרוב למשכנה החדש, בקרית הממשלה בירושלים, אשר מהווה צעד עיקרי בתהליכי השינוי שלה. הספרייה פיתחה תכנית אב מקיפה שבמרכזה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות במטרה לספק גישה חופשית לאוספים; עידוד מחקר ושיתופי פעולה אקדמיים; ביסוס הספרייה כמרכז לפעילות תרבותית וחינוכית. הספרייה מאוישת בידי אנשי מקצוע בתחומי המידע, הטכנולוגיה, הלוגיסטיקה והתוכן המחקרי. אנשי המקצוע כפופים לצוות הנהלה רחב המונהג על ידי מנכ"ל הכפוף לדירקטוריון.