קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

היסטוריה של ארץ ישראל

היסטוריה של ארץ ישראל

היסטוריה של ארץ ישראל בספרייה הלאומית

ההיסטוריה של ארץ ישראל היא מהגדושות בתולדות האנושות. בשל מיקומה האסטרטגי וההתפתחויות ההיסטוריות, מימי קדם הייתה הארץ זירה של מאבקים, כיבושים ואירועים הרי גורל. לאורך מרבית שנות ההיסטוריה הייתה ארץ ישראל מרחב גאוגרפי ערטילאי שגבולותיו מעורפלים, ולא התקיימה בה יחידה מדינית או מנהלית מלאה ונפרדת. נוסף לכך, השם ארץ ישראל לא היה נפוץ עד עליית הציונות.

ארץ ישראל ממוקמת במפגש היבשות אפריקה, אסיה ואירופה, בדרום מערב אזור הסהר הפורה הנמתח כקשת בין המפרץ הפרסי למצרים. בהיותה רצועה צרה בין הים התיכון למדבר, הפכה הארץ לנתיב מעבר בעל חשיבות צבאית, מסחרית, כלכלית ומדינית. הדרכים הראשיות בארץ נוצרו בהתאם לטופוגרפיה והיו לעורקי תחבורה בין-לאומיים שגרמו לעיתים לפריחה ולעיתים לחורבן. כבר בפרה-היסטוריה נדדו בארץ בני אדם קדמונים שהגיעו מאפריקה, ובמזרח הקדום שימשה מעבר בין המעצמות במצרים ומסופוטמיה. הסמיכות למדבר משכה לארץ גם נודדי מדבריות שחיפשו הצלה, במיוחד בשנות בצורת.

לאורך הדורות חשקו מעצמות רבות במרחב הקטן והאסטרטגי, והארץ עברה בין ידיהם של שליטים רבים. הם ניהלו בחלקים ממנה ממלכות מקומיות או סיפחו אותה לאימפריות גדולות, והותירו בה את חותמם. בד בבד הייתה ארץ ישראל מושא כיסופים מעורר עניין. המונים יצאו למסעות לארץ ישראל למטרת עלייה לרגל או לשם מחקר, מדע, פוליטיקה, מיסיון, כתיבה וכדומה.

ארץ ישראל היא אחד מתחומי הליבה באוספי הספרייה הלאומית, ולכן שמורים בה אין-ספור פריטים מעניינים הנוגעים להיסטוריה של ארץ ישראל. עם החומרים המגוונים, רבים מהם נדירים, נמנים מפות, ספרים, כתבי יד, מאמרים אקדמיים, תמונות, כרזות, צילומים וקטעי עיתונות. פריטים רבים נגישים גם דרך אתר הספרייה ומספקים הצצה מיוחדת לתולדותיה המסעירות של הארץ.