קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ר' יצחק בן ראובן הברצלוני
מתוך אוסף משפחת גרוס, תל־אביב

ר' יצחק בן ראובן הברצלוני

על דמותו ופועלו של ר' יצחק בן ראובן הברצלוני, מחבר האזהרות.

אזהרות ר' יצחק בביצוע בנימין חדאד

יצחק בן ראובן הברצלוני (גם: אלברגלוני) היה רב ופייטן יליד ברצלונה במחצית המאה האחת עשרה ותחילת המאה ה־12. באותה התקופה הייתה העיר מרכז תורני וחשוב, ופעל בה בית דין. שם משפחתו נקרא על שמה. בהמשך עבר ר' יצחק לשמש כרב וכדיין בעיר דניה שבדרום מזרח ספרד, לחוף הים התיכון, שקהילתה היהודית נחשבה למבוססת. ר' יצחק היה מחבר פורה שעסק בכתיבה גם בתרגום. הוא תרגום ספר בשם "ספר המקח והממכר" שחיבר רב האי גאון בערבית. ר' יצחק גם כתב פירושים לתלמוד, שלא שרדו. החכם האלג'יראי ר' שמעון בן צמח דוראן סובר כי הרמב"ן היה מצאצאיו של ר' יצחק, אולם אין לכך אסמכתאות נוספות.

בגזרת הפיוטים חיבורו הידוע של ר' יצחק הוא האזהרות שכתב לשבועות. האזהרות הן חיבורים שחוברו בכמה מסורות ובהן כלולה רשימת המצוות. מדובר באחד הסוגים הקדומים ביותר של פיוטים המשולבים בתפילה. האזהרות משולבות בפסוקים מן המקרא ומסודרות לפי סדר מצוות עשה ולא תעשה לפי שיטת ר' שמעון קירא הבבלי, בעל הלכות גדולות. מניית המצוות של ר' קירא הפכה להיות מרכזית עבור כותבי האזהרות. הן נאמרות במסורות הצפון אפריקאיות. על אזהרות אלו נכתבו לפחות ארבעה פירושים.