בספרייה הלאומית ניתן למצוא למעלה ממיליון וחצי ספרים, שהם כ-4 מיליון עותקים (כולל כרכים ומהדורות שונות). הספרים המוקדמים ביותר באוסף הם "דפוסי ערש" אשר נדפסו כבר במחצית השנייה של המאה ה-15, מיד לאחר המצאת הדפוס המודרני. המאוחרים יותר כבר כוללים, בצד ספרי הדפוס, גם ספרים דיגיטליים.

בשנותיה הראשונות של הספרייה הלאומית, בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, התמקד איסוף הספרים בספרות העברית והיהודית, אך החל משנת 1953, הספרייה הלאומית מקבלת ושומרת, על פי חוק, את כל הספרים היוצאים לאור בישראל, בכל שפה ובכל נושא. בנוסף, הספרייה רוכשת ספרים היוצאים לאור ברחבי העולם וקשורים לאוספיה המרכזיים – יהדות, ישראל, אסלאם, המזרח התיכון ומדעי הרוח הכלליים. המשמעות היא שבאוסף שוכנים, אלה בצד אלה, ספרים מהארץ ומהעולם, ספרות מחקרית וספרות פופולארית, ספרים שיצאו בהוצאות משפחתיות קטנות בצד ספרים של ההוצאות המסחריות הגדולות ואלפי ספרים נדירים, הזוכים לטיפול מיוחד.

במקביל לאיסוף הספרים, עוסקת הספרייה בסריקה ובהנגשה של אוסף הספרים לקהל הרחב. באמצעות חיפוש בקטלוג הספרייה הלאומית ניתן למצוא ולקרוא למעלה מ-200,000 ספרים שזמינים באופן דיגיטלי, כמחציתם בשפה העברית וכמחציתם בשפות אחרות, ובראשן אנגלית, ערבית, גרמנית, יידיש וצרפתית. מתוך הקפדה יתרה על חוק זכויות יוצרים, חלק מהספרים הסרוקים זמינים לצפייה מרחוק, וחלקם מוגבלים לצפייה בבניין הספרייה בלבד.

אוסף הספרים של הספרייה הלאומית גדל מדי יום, עם צאתם של ספרים חדשים לאור, וגם תהליך הסריקה של הספרים נמשך כל העת, בקצב של מאות סריקות מדי חודש. אם יש ספר שתרצו לקרוא, חפשו אותו בקטלוג שלנו. רוב הסיכויים שתגלו שניתן לעיין בו אצלנו ואולי אפילו באופן מקוון.

לכל הספרים בקטלוג הספרייה

ספרים חדשים

ספרים חדשים יוצאים לאור בישראל באופן יומיומי. חוק הספרייה הלאומית קובע כי כל ספר חדש אמור להימצא אצלנו. נוסף על כך, הספרייה שוקדת על הגדלת אוספיה כך שתוכלו למצוא אצלנו מאמרים חדשים וכתבי עת עדכניים. חלק מהפריטים נגישים בצורה דיגיטלית ובאחרים ניתן לעיין בספרייה עצמה ואף לשאול הביתה את חלקם.

לחצו כאן לצפייה בספרים החדשים, המאמרים וכתבי העת שהתווספו לאחרונה.

הספרייה הלאומית