קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

שדה – חממה ליצירה בספרייה הלאומית

שדה – חממה ליצירה בספרייה הלאומית

תוכנית שהות אומני קומיקס (רזידנסי)

בשנת 2022 תעבור הספרייה הלאומית של ישראל למשכנה החדש. זהו צעד חשוב בתהליך ההתחדשות של הספרייה אשר שמה לה למטרה לשמר ולהנגיש את אוצרות התרבות והרוח של מדינת ישראל והעם היהודי.
אוספי הספרייה כוללים מיליוני פריטים, וביניהם: ספרים, צילומים, כתבי יד, הקלטות, עיתונות היסטורית ועוד. האוספים מכילים את הזיכרון הלאומי של העם היהודי בכל העולם ושל ישראלים מכל רקע ואמונה.

הספרייה הלאומית היא מרכז תרבות וחינוך מוביל ישראלי ובינלאומי והיא מקימת במכלול תכניותיה תכניות שהות אמן בתחומים שונים. בשנת 2021 תפתח הספרייה תוכנית שהות אמן לאמנים בתחומים שונים – "שדה".

מחזור א' של תוכנית "שדה" מזמין 4 אמני ואמניות קומיקס מישראל ו-2 אמני ואמניות קומיקס אירופה ליצור סדרה של חוברות קומיקס, ליצור בהשראת אוספי הספרייה הלאומית וסיפוריה.

חוברות הקומיקס יראו אור ע"י הספרייה הלאומית ויעמדו להפצה ולמכירה לפי שיקוליה.

המשתתפים יקבלו מלגה חד פעמית של 25,000 ₪.

לקריאת תקנון התוכנית

עיקרי התוכנית

 • בתחילת אוקטובר 2021, יוזמנו האמנים והאמניות הנבחרים למספר ימים של תוכנית היכרות, הדרכה והתמצאות בספרייה ואוספיה.
 • במהלך אוקטובר ונובמבר תהיה הספרייה פתוחה למחקר של האמנים והאומניות, על פי תחומי העניין שבהם ייבחרו להתמקד. צוות הספרייה ומומחיה ילוו את האמנים והאומניות, ויספקו ידע והדרכה מעמיקים. הלמידה והמחקר יהיו פיזיים או מקוונים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, דרישות מנהלת התוכנית ובהתאם לצרכי האמנים והאומניות.
 • במהלך תקופת המחקר יגבשו האמנים והאומניות את הפרויקט עליו יעבדו, בשיתוף ובהנחיה של המנהלת האמנותית של התוכנית. הפרויקט יבחן ויאושר על ידי ועדה מקצועית מטעם הספרייה הלאומית.
 • האמנים המשתתפים ייצרו חוברות קומיקס בהיקף 32-24 עמודים, בגודל A5 ובצבע מלא. על החוברות להיות מוכנות להפקה עד סוף מאי 2022.
 • הספרייה הלאומית תפיק את החוברות, כולל עיצוב הסידרה, הדפסה והפקה.
 • על המשתתפים להתחייב להשתתף באופן מלא בכל מרכיבי התוכנית ולפעול לפי הנחיות משרד הבריאות
 • ניהול אמנותי: רותו מודן

תנאי סף וקול קורא

הספרייה הלאומית בישראל מזמינה אמנים ואמניות להגיש מועמדות לתכנית השהות (רזידנסי) לאומני קומיקס – שדה 2021:

 • על המועמדות והמועמדים לשלוח בין 2-5 עבודות מתחום הספרות חזותית: קומיקס או ספרים מאוירים, למבוגרים או לילדים.
 • על העבודות להדגים יכולות איור וכתיבה כאחד. יש לשלוח סיפורים מלאים. במקרה שמדובר ביצירה ארוכה במיוחד, ניתן להגיש מיקטע של הסיפור (לפחות חמישה עמודים).
 • לפחות שתיים מהעבודות שיוגשו, יהיו עבודות שנעשו מחוץ למסגרת לימודים, ופורסמו פיזית או דיגיטלית, אם על ידי הוצאה לאור ממוסדת, עצמאית או על ידי המחבר/ת בהוצאה עצמית.
 • את העבודות יש לצרף לטופס הבקשה בפורמט PDF.

 

ההרשמה הסתיימה

צרו קשר

תדאוש וולנסקי

רכז תוכנית שדה – חממה ליצירה

דוא"ל: [email protected]

תוכנית שדה, אגף התרבות

הספרייה הלאומית

קריית אדמונד י. ספרא, האוניברסיטה העברית, גבעת רם,

ת.ד. 39105, ירושלים 9139002

תורמים

המשתתפים הבינלאומיים של שדה יתמכו על ידי תוכנית גשר לאירופה של הספרייה הלאומית, תוכנית שמטרתה לקדם מעורבות בין אוספי הספרייה הלאומית לבין המורשת, התרבות והחינוך היהודי באירופה.