קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

אמנות יהודית

אמנות יהודית

המרכז לאמנות יהודית הוקם על ידי פרופ' בצלאל נרקיס באוניברסיטה העברית בשנת 1979.

ארכיוני המרכז ואוספיו הם כיום מאגר הנתונים הגדול, השיטתי והמקיף ביותר של אמנות יהודית והם מכילים כ-200,000 תמונות, שרטוטים ומסמכים. שיתוף פעולה בין הספרייה הלאומית למרכז לאמנות יהודית, במימון משרד ראש הממשלה (תכנית "ציוני דרך"), הקרן לספרי יודאיקה שהוקמה על ידי דייויד ב. קיידן במחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד וקרן רוטשילד (הנדיב) אירופה מאפשר את הנגשת החומרים באופן חופשי לציבור הרחב. עד כה נקלטו מעל 200 אלף פריטים.

קראו עוד על המרכז לאמנות יהודית

 

על הפרויקט

​ארכיוני המרכז לאמנות יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים שומרים תיעודים של אמנות יהודית חזותית לדורותיה, אשר בוצעו בידי חוקרי המרכז במשך 34 שנות קיומו ב-41 ארצות. החומר נפרש על פני כל ההיסטוריה היהודית, וכולל תיעודים של הממצאים הארכיאולוגיים אשר נתגלו בארץ ישראל, כתבי יד עבריים מאויירים שנכתבו על ידי יהודי התפוצות, תשמישי קדושה ובניני בתי כנסת ברחבי העולם, ואמנות מודרנית – פרי יצירתם של אמנים יהודיים בימינו. התיעוד המלא כולל תצלומים של כל חפץ, מימדיו, שרטוטים ארכיטקטוניים של מבנים ותיאור מילולי. תשומת לב מיוחדת בתיעוד מוקדשת למרכיבים האיקונוגראפיים, הפניות למקורות טקסטואליים ולמנהגים מקומיים אשר חלקם כבר אינם קיימים.

כל התיעודים יחד מהווים את האינדקס האיקונוגרפי לאמנות יהודית ע"ש בצלאל נרקיס, אשר מאפשר לחוקר לעמוד על התפתחותו של כל נושא איקונוגרפי ועל הווריאציות שלו בציר הזמן ובמרחבים גיאוגרפיים שונים. במילים אחרות, המחקר המתווסף לתיעוד מעגן את החפץ בזמן ובתרבות היהודית המקומית בה נוצר. רוחב היריעה המכילה ומקיפה את כל ההיבטים של התרבות היהודית החזותית מעניקה לאינדקס לאמנות יהודית מעמד של המוזיאון היהודי הוירטואלי הגדול בעולם.

​בשלב זה איננו מציגים לציבור הרחב את מלוא האינדקס לאמנות יהודית אלא אך ורק את היסודות שלו. כצעד ראשון סרקנו והעלנו לרשת 72,000 שקופיות שבהן מופיעות יצירות אמנות יהודית מ-20 ארצות. עבודות הסריקה והקיטלוג נתמכו על ידי קרן רוטשילד אירופה, משרד ראש הממשלה (התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך") ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דויד ב. קיידן). האוסף המוצג כעת לקהל הינו יחיד במינו ומשמעותי עבור כל חוקר של אמנות, היסטוריה ותרבות יהודיות, כמו גם לציבור המתעניין בעבר יהודי ובגנאלוגיה משפחתית.

פרויקט זה נעשה בשיתוף המרכז לאמנות יהודית עם הספרייה הלאומית ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד, בתמיכת קרן רוטשילד אירופה, משרד ראש הממשלה (התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך") ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דויד ב. קיידן).

תמיכה נוספת לפעילות המרכז לאמנות יהודית ניתנת על ידי ועידת התביעות (Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. (Claims Conference).

על המרכז לאמנות יהודית

"איננו יכולים להחיות קהילות שאינן ועמן כל נכסי התרבות שלהן, אולם באפשרותנו לשמר את זכרן על ידי תיעוד ומחקר של תרבותן החזותית, על כל הבטיה"

חזון זה הוביל את חתן פרס ישראל פרופ' בצלאל נרקיס ז"ל להקים את המרכז לאמנות יהודית בשנת 1979 כמרכז מחקר באוניברסיטה העברית, שמטרתו לשמר את המורשת האמנותית של עם ישראל באמצעים וירטואליים.

​במשך יותר משלושים שנה המרכז הוציא לפועל פרויקט מקיף ורחב ממדים של תיעוד השרידים שנותרו לאחר מלחמת העולם השנייה ושנות השלטון הקומוניסטי. הרס וחורבן מאפיינים את מצבם של מאות בתי כנסת במזרח אירופה ושל עוד אלפים אחרים ברחבי העולם. עד כה תיעד המרכז שרידים של מורשת יהודית בכ-42 ארצות. במטרה להקיף כל היבט של התרבות היהודית החזותית, תועדו גם פריטים קיימים שלא נחשפו לציבור. כך למשל תועדו כתבי יד מצוירים עתיקים שהיו ספונים במרתפי ספריות או תשמישי קדושה שנחבאו במוזיאונים או באוספים פרטיים.

בכל שנות קיומו של המרכז היו אנשיו במרוץ נגד הזמן, בניסיון מתמיד להגיע למקומות שבהם נותרו שרידים. פעמים רבות הם הגיעו ברגע האחרון, לפני שדחפורים החלו לנגוס כתלים של בית כנסת מסוים או לפני שמבנה בית כנסת אחר נמכר כדלא-ניידי לכל המרבה במחיר. גם אל תשמישי הקדושה צריך היה להגיע טרם הצגתם במכירות פומביות, רגע לפני שהם נעלמו מעיני הציבור.

החוקרים צילמו, תיעדו באורח קפדני, מחשבו את המידע והציגו אותו באמצעים וירטואליים. כך נחשף רוחב היריעה של התרבות החזותית של קהילות שאבדו, וכל העושר הרב הזה נשמר לדורות הבאים. כל התיעוד, ובכללו תיאורי טקסט מפורטים, תכניות אדריכליות וצילומים, נמצא בארכיוני האינדקס לאמנות יהודית ע"ש בצלאל נרקיס שהוא מאגר הנתונים הגדול, השיטתי והמקיף ביותר בעולם של אמנות יהודית. בשלב זה האינדקס מכיל כ-200,000 מסמכים על אודות פריטים מכל רחבי הגלובוס – ממטבע עתיק בודד ועד מתחם שלם של בתי כנסת.

העלאת ארכיוני המרכז לאתר הספרייה הלאומית תשמר את כל החומר האצור בהם ובאותה עת גם תחשוף ותנגיש את אותו מידע יקר מפז אשר נאסף בעמל רב על ידי המרכז לאמנות יהודית. בכך ייפתחו אפשרויות למחקר אקדמי ושימוש רחב בחומרים השמורים לדורות. עולם חדש יתגלה בפני דור צעיר שילמד להכיר את מורשתו, ועולם ישן יעלה מאוב לאלה שעוד זוכרים אותו משחר ילדותם ונעוריהם.

שותפים לפרויקט

​פרוייקט הדיגיטיזציה של אוסף המרכז לאמנות יהודית מבוצע בתמיכתם ושותפותם האדיבה של: