קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

להקת פיקוד המרכז
להקת פיקוד המרכז, "רד אלינו לבקעה". פרלופון

להקת פיקוד המרכז

להקת פיקוד המרכז הפכה ברבות השנים לספקית קלאסיקות ישראליות רבות, ולזו שהכשירה רבים מהאמנים הבכירים ביותר בישראל: מעוזי חיטמן ועד עידן אלתרמן, משייקה לוי ועד דורית ראובני, משלמה בר אבא ועד שם טוב לוי, מצדי צרפתי ועד גלית גיאת, וגם רוחמה רז ודוד ד'אור, אושיק לוי ורבים אחרים שירתו בה. אפילו נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, היתה חברה בלהקת פיקוד המרכז.

הלהקה קמה בשנת 1953 על ידי יצחק יצחקי. הלהיט הראשון שלה יצא שנה לאחר מכן: "גן השקמים" ואחריו הגיעה שרשרת של שירים שנכנסו ללב רבים ביניהם: "חמסינים במשלט" ו "את מי אני אוהבת".

ימי הזוהר של הלהקות הצבאיות היו בתקופת האופוריה שלאחר מלחמת ששת הימים ועד למלחמת יום הכיפורים. בתקופה זו צמחו הלהקות וזכו לפופולריות עצומה. גם להקת פיקוד המרכז עשתה חיל בשנים אלה עם להיטים גדולים כמו "גבעת התחמושת", "שנינו מאותו הכפר", "שיר הצנחן", "היום היום" ורבים אחרים.

מלחמת יום הכיפורים סימנה את קו השבר של הלהקה. כמו בלהקות הצבאיות האחרות, גם להקת פיקוד המרכז דעכה ואיבדה פופולריות. יוצא דופן היה השיר "שומר החומות" בביצועו של יואל לרנר שהפך ללהיט גדול.

הרמטכ"ל דאז, רפאל איתן טען כי הלהקות הצבאיות כבר לא ממלאות את יעודן המקורי, והחליט לסגור את כולן בשנת 1978.

חמש שנים לאחר מכן, החליט הרמטכ"ל, משה לוי, להקים מחדש את הלהקות הצבאיות. להקת פיקוד המרכז שבה לפעילות בשנת 1985 עם שירים מצליחים כ"יא ליל", "את עיניך שא מזרחה" ו-"נגן אקורדיאון".

פה תוכלו למצוא את שירי הלהקה מכל הזמנים, וכן חומרים שונים ומעניינים מארכיון הספרייה. האזנה נעימה!