קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ציונות

ציונות

במשך כאלפיים שנות גלות עמד החלום על שיבת ציון במרכז ההוויה המסורתית היהודית. אולם רק במאה ה-19 התפתח החלום האוטופי לאידיאולוגיה המעשית של הציונות המודרנית, וזו התמסדה בשלהי המאה עם הקמת התנועה הציונית.

ברקע ההתעוררות הציונית במאה ה-19, תנועת ההשכלה ורוחות הקדמה והליברליות הניעו יהודים רבים לנסות להתערות במדינותיהם ולהתרחק מזהותם היהודית. ניצני התודעה הציונית הלאומית הופיעו בהגות הציונית שכתבו אנשי רוח יהודים, חילונים ודתיים, בהשפעת ההתעוררות הלאומית באירופה ובצל החשש מאובדן הזהות היהודית, כישלון האמנציפציה והאנטישמיות הגוברת. הוגים אלה עודדו פעילות למען יישוב יהודים בארץ ישראל, חיזוק הזהות הלאומית-יהודית, החייאת השפה העברית ופיתוח חיי התרבות והרוח של העם.

ארגונים ציוניים מקומיים שפעלו במחצית השנייה של המאה ה-19 היו הניסיונות המעשיים הראשונים למימוש החזון הציוני, ובעידודם החלה העלייה הראשונה. התנועה הלאומית הממוסדת הראשונה הייתה "חיבת ציון" שנוסדה ב-1884, ושימשה ארגון גג של עשרות ארגונים ציוניים.

המהלכים ההיסטוריים
בזמן שחיבת ציון נתקלה בקשיים רבים ונקלעה למשבר, נכנס הרצל לזירה הלאומית. העיתונאי והמשפטן הצעיר התמסר לחזון הציוני, כינס ב-1897 את הקונגרס הציוני הראשון, וייסד את ההסתדרות הציונית העולמית שאיגדה את כלל הארגונים הציוניים. הרצל הוביל את התנועה הציונית עד מותו ב-1904. בשבע שנות פעילותו הדיפלומטית סחף אחריו הרצל את העם היהודי, העלה את הבעיה היהודית והפתרון הלאומי לסדר היום הבין-לאומי והתווה תוכנית מדינית להקמת מדינה.

הרצל הותיר תנועה ציונית משמעותית, פעילה ודינמית שעמלה בקדחתנות ליישום החזון הציוני, למרות הפערים האידאולוגיים בין הזרמים השונים. מנהיגי התנועה ופעיליה הובילו את המהלכים ההיסטוריים שהפכו לאבני הדרך בתולדות הציונות, ובהם גלי העלייה לארץ, השגת הצהרת בלפור, החייאת השפה העברית, מפעל ההעפלה, קליטת העולים ופיתוח ההתיישבות, ההשכלה והכלכלה. עם הקמת המדינה הושגה המטרה המרכזית של התנועה הציונית, ומאז היא מתמקדת בנושאים הקשורים לפיתוח המדינה.

הספרייה הלאומית מציעה עולם מלא של אוצרות ארכיוניים מרתקים שנאספו מרחבי העולם, ומספרים את סיפורה הסוער של הציונות. שפע המסמכים, התמונות, הכרזות ויתר החומרים מאפשרים היכרות מעמיקה מזוויות מגוונות עם מבשרי הציונות ומנהיגיה, הפרקים בהיסטוריה הציונית והפנים והסיפורים האנושיים מאחורי התקופה המכריעה שהובילה להקמת המדינה.