פורים
נשף פורים בתל אביב, סביב 1930, מתוך אוספי ביתמונה

פורים

חג פורים הוא אחד מחגי ישראל. הוא נחוג בשני מועדים: י"ד באדר, או ט"ו באדר (נקרא גם שושן פורים) – בערים מוקפות חומה (כמו ירושלים). בשנה מעוברת, חג פורים הנחוג בחודש אדר א' בשנה זו נקרא "פורים קטן".

מקור החג הינו במגילת אסתר, ומכאן שמו – פורים, על שם ה"פור" (גורל) שהטיל המן האגגי כדי לקבוע מה יהיה היום בו יבוצע טבח ביהודים באימפריה הפרסית.

ערב חג הפורים, בי"ג באדר, הוא יום תענית אסתר.

מצוות חג הפורים

בחג הפורים מספר מצוות, העיקרית שבהן היא קריאת מגילת אסתר בלילה וביום ("מקרא מגילה"). כמו כן, נהוג לתת בחג הפורים מתנות לאביונים, מסירת משלוחי מנות איש לרעהו ועריכת סעודות. אחד מהמנהגים בעריכת סעודת הפורים הינה השתכרות "עד דלא-ידע".

חג הפורים הינו חג שמאופיין בשמחה ובחגיגות ברחבי המדינה, ואחד מהמאפיינים העיקריים שלו הוא לבישת התחפושות בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, מנהג שמקורו ככל הנראה בימי הביניים בוונציה, בהשפעת קרנבל המסכות המקומי.

נוסף על כך, התקיימו לאורך השנים בארץ ישראל תהלוכות פורים, המפורסמת שבהן היא ה"עדלאידע". העדלאידע הראשונה נערכה בתל אביב בשנת 1912, ובמרוצת השנים התפשטה לערים נוספות בישראל.

חג פורים הינו החג השני (לצד חג החנוכה) שמקורו אינו מהתורה.

פורים בספרייה הלאומית

בספרייה הלאומית שמורים חומרים רבים הקשורים לפורים וזמינים לצפייה ולעיון מהבית: אוסף נדיר ומרהיב של מגילות אסתר, תמונות מחגיגות פורים בארץ ישראל לאורך השנים, שירי פורים, תמונות מחגיגות ה"עדלאידע" לאורך השנים, כרזות ועוד.

מגילת אסתר עם ציורים

​הספרייה מחזיקה מספר מגילות אסתר מאוירות, אך המיוחדת שבהן היא מגילה משנת 1616. המגילה נכתבה ואוירה על ידי משה בן אברהם פסקארול בעיר פררה באיטליה. אורכה למעלה מארבעה מטרים וגובהה כ-27 ס"מ. היא הוזמנה עבור אדם בשם מרדכי בן אליהו הלוי, שחי בעיירה קטנה בשם בריסילו (Brescello), סמוך לפארמה.

​המגילה מעוטרת בשפע צבעים, ומחולקת לעמודות על ידי עמודים בצבע כחלחל-ירקרק וביניהם אגרטל שממנו עולה ענף עטור פרחים. כל עמוד נשען על בסיס מלבני שעליו ציור חיה, עוף או צמח. מעל לכל עמוד: פרוטומה של גבר לבוש. בראש עמודות הטקסט, ציורים של מצבים מן המגילה, המדגימים את התרבות החומרית (לבוש, אכילה ודיור), לא הפרסית, אלא האיטלקית, של אותם ימים שבהם חי הצייר.

לעיון במגילה

לעיון במגילה

סיפורים על חג הפורים בבלוג הספרייה

לכל הכתבות