סשה ארגוב
סשה ארגוב, 1963, צילום: בוריס כרמי, מתוך אוסף מיתר

סשה ארגוב

אלכסנדר סשה אר​גוב, מעמודי התווך של מלחיני הזמר העברי, הלחין מאות שירים למילים של מיטב משוררי ישראל ופזמונא​​יה. שיריו ולחניו הפכו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי ולחלק בלתי נפרד מהזהות הישראלית.

כאן תוכלו למצוא מבחר משיריו של ארגוב מתוך שפע ההקלטות המצויות בארכיון הצליל של הספרייה הלאומית. האתר מציג נקודות ציון ביוגרפיות השזורות בתמונות, במכתבים, במסמכים, בגזרי עיתונים וכמובן בכתבי יד של תווים, כל אלה מתוך עזבונו ומארכיונו האישי, אשר נתרם למחלקת המוסיקה בספרייה הלאומית על-ידי אלמנתו של המלחין, נוסיה ארגוב.​

על אודות סשה ארגוב

אלכסנדר (סשה) אברמוביץ', מלחין שהיה מעמודי התווך של הזמר העברי, נולד ב-26 באוקטובר 1914 במוסקבה לאב שהיה רופא שיניים ולאם שהייתה פסנתרנית. אחותו התאומה נפטרה ממחלה לפני שמלאה לה שנה, ואילו סשה, שנולד במשקל קילו וחצי, שרד. שנתיים לאחר מכן נולד לסשה אח קטן שנקרא על שם אחות שנפטרה – גוטיה. אמו קיימה בביתם חזרות עם עמיתיה מן התזמורת הפילהרמונית וכן עם זמרים שליוותה בפסנתר, וכך נחשף ארגוב מגיל צעיר מאוד למוסיקה קלסית ולשיר האמנותי. 

קראו עוד >>

 

על אודות ארכיון סשה ארגוב

ארכיון סשה ארגוב נמנה עם יותר מ-200 ארכיונים אישיים של מלחינים ישראלים ומלחינים יהודים מכל העולם, שחיברו מוסיקה דתית, מוסיקה אמנותית וזמר עברי. הארכיונים נתרמו לספריה הלאומית אם על-ידי המלחינים עצמם ואם על-ידי בני משפחותיהם והם נמצאים במחלקת המוסיקה של הספריה הלאומית בירושלים לאחר שעברו תהליך של שימור וקיטלוג.

​ארכיון ארגוב, שמספרו במחלקת המוסיקה MUS 103, נתרם לספריה הלאומית על ידי אלמנתו של המלחין בשנת 1999. הארכיון כולל כתבי יד, בתווים ובמילים, של מאות שירים אותם הלחין בשישים שנות יצירתו בארץ, בהם "שיר הרעות", "השמלה הסגולה", "הוא לא ידע את שמה", "אם תרצי", "אליפלט", פנס בודד", "ככה סתם" ועוד ועוד, שירים שהפכו לפס הקול של החברה הישראלית המתהווה ולנכסי צאן ברזל של הזמר העברי. כמו כן מצויים בארכיון תמונות, מכתבים וגזרי עיתונים ובהם ביקורות, כתבות וראיונות עם ואודות סשה ארגוב ועם האמנים הרבים איתם עבד ולהם כתב: חיים חפר, שושנה דמארי, אריק איינשטיין, מתי כספי ואחרים. בנוסף, מצויות הקלטות של רבים משיריו בארכיון הצליל.

סשה ארגוב בחברת יוצרים ואמנים

סיפורים נבחרים מבלוג הספרייה

לכל הכתבות