קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

היסטוריה

היסטוריה

היסטוריה בספרייה הלאומית

ההיסטוריה היא אחד מתחומי הידע המקיפים, המורכבים והמסועפים ביותר, והיא מתארת את רצף המאורעות החשובים בתולדות האנושות – בתרבויות, תקופות ומקומות שונים. בשל רוחב היריעה של ההיסטוריה האנושית, התפתחו ענפי חקר רבים ממוקדים יותר כמו היסטוריה של המדע, של הכלכלה, התרבות, האומנות, המשפט, השפות, הדתות ואף המזון והספורט.

ההיסטוריה הישראלית

מהמאה ה-19 ועד ימינו התרחשו בעולם אירועים סוערים ומכריעים רבים שנגעו לעם היהודי ולרעיון הציוני, והפכו את התקופה הזו בהיסטוריה של עם ישראל לאחת מהמרתקות בהיסטוריה העולמית. ברמה העולמית התחוללו במאה ה-20 שתי מלחמות העולם, והן היו לטרגדיות הגדולות ביותר שידעה האנושות, ובתוכן השואה שאירעה במלחמת העולם השנייה.

באופן טבעי, לצד ההיסטוריה היהודית, מוקד העניין של הציבור הישראלי מתרכז בהיסטוריה של ארץ ישראל ובהיסטוריה של מדינת ישראל. ההיסטוריה של ישראל ב-200 השנים האחרונות כוללת פרקים רבים מספור, החל בתחילת ההתעוררות הציונית באירופה, ההגות הציונית, חיי היהודים ביישוב הישן בארץ ישראל וגלי העלייה הראשונים לארץ ישראל; דרך פעילות התנועה הציונית ומנהיגיה למען הקמת המדינה, הצהרת בלפור, המחתרות, ההעפלה; וכלה בציוני דרך חברתיים, מדיניים וביטחוניים שאירעו לאחר הכרזת המדינה ובהם מלחמות ישראל, הקמת המעברות, תקופת הצנע ופרשות רגישות בתולדות החברה הישראלית כמו מהומות ואדי סאליב, רצח ישראל קסטנר, מבצע אנטבה ורבות אחרות.

תיעוד היסטורי בספרייה הלאומית

משום שאופן תיאור ההיסטוריה מושפע מפרשנויות והשקפות עולם מגוונות, נפוצו גרסאות שונות ואף סותרות לאותם אירועים. על רקע זה, עיון בחומרי ארכיון היסטוריים מאפשר התרשמות ישירה מדרך התרחשותם של מהלכים היסטוריים ומהדמויות והסיפורים האנושיים המעורבים בהם.

אחת ממטרותיה המרכזיות של הספרייה הלאומית היא הנגשת אוצרות הארכיון של מדינת ישראל והעם היהודי לציבור הרחב ולחוקרים. לפיכך, ב-120 שנות פעילותה של הספרייה נאספו בה חומרים מרתקים בהיקפים עצומים המעשירים בידע היסטורי נרחב מנקודות מבט מעניינות. באוספי הספרייה שמורים ארכיונים של מוסדות ומנהיגים, כתבי יד, ספרים, הקלטות, מפות, צילומים ופריטים רבים אחרים. יתרה מכך, הספרייה מספקת גישה דיגיטלית למאגרי עיתונות היסטורית, כולל עיתונות יהודית היסטורית, עיתונות עברית היסטורית ועיתונות ערבית היסטורית, החושפים את הגולשים לעולם שלם של רבדים מסקרנים בהיסטוריה.