קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

  1. עמוד הבית
  2. לגלות אוצרות
  3. אוסף העיתונות
  4. ג'ראייד – ארכיון עיתונות ערבית בארץ ישראל העות'מאנית והמנדטורית
ג'ראייד – ארכיון עיתונות ערבית בארץ ישראל העות'מאנית והמנדטורית

ג'ראייד – ארכיון עיתונות ערבית בארץ ישראל העות'מאנית והמנדטורית

אוסף "ג'ראיד"

עיתונות מן העבר היא אחד הכלים החשובים שדרכם אפשר להתוודע לתקופות שחלפו, לקרוא על מאורעות היסטוריים, לעקוב אחרי תהליכים בהתהוותם, לפגוש אישים ולקרוא מפרי עטם, להיתקל במידע מפתיע, ולחוות את העבר מזוויות מגוונות: יומיומיות, כלכליות, תרבותיות, אידיאולוגיות ועוד. עיתונות היסטורית היא לפיכך מקור חשוב ביותר למחקר, כמו גם אשנב למעוניינים לקרוא את העבר באותן מלים עצמן בהן קראו אותו בני הזמן.

הספרייה הלאומית מחזיקה במחסניה אוסף חשוב של פרסומים תקופתיים בשפה הערבית שהופיעו בארץ ישראל/פלשתינה/פלסטין (להלן: "הארץ") החל מראשית המאה העשרים. פרסומים אלה כוללים עיתונים יומיים בעלי דגש חדשותי ואחרים הומוריסטיים, כתבי עת חברתיים, חינוכיים ותרבותיים שהתפרסמו באופן סדיר פחות או יותר (שבועונים, דו-שבועונים, ירחונים וכו'). המוציאים לאור היו בחלקם גופים ציבוריים וחלקם אנשים פרטיים. אחדים מאלה פעלו לאורך כל התקופה או רובה, בעוד אחרים החזיקו מעמד לאורך פרקי זמן קצרים יותר.

אוסף "ג'ראייד" הינו ארכיון דיגיטלי של עיתונים וכתבי עת בשפה הערבית שיצאו לאור משלהי התקופה של ארץ ישראל העות'מאנית ולאורך כל שנות המנדט הבריטי. הכותרים באתר מגוונים והם מבטאים ומייצגים מנעד רחב של זרמים ורעיונות פוליטיים, תרבותיים, דתיים, חברתיים וכלכליים; כמו כן, ניתן למצוא באוסף עיתונים יומיים ושבועונים לצד ירחונים ורבעונים. באוסף ניתן לחפש בשמות המאמרים או לפי שמות המחברים, וכן לעיין בעיתונים וכתבי העת לפי פילוחים שונים (תאריך, כותר, עיר או תדירות).

לחיפוש ולדפדוף בעיתונים

עזרה למשתמש