קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ארכיונים בספרייה הלאומית

החל מהיווסדה בשלהי המאה התשע-עשרה, כללה פעילות הספרייה הלאומית קליטה של חומרי ארכיון וטיפול בהם: ארכיונים פרטיים של מנהיגים, אנשי רוח ויוצרים, ארכיונים של מוסדות וארגונים או תעודות ארכיון בודדות. ערכם הסגולי של חומרי ארכיון בא לידי ביטוי הן בפריטים נדירים וייחודיים, והן במכלול החומר הארכיוני דרכו משתקף ההקשר המקורי של פעילות הגוף היוצר - האדם או הארגון שאסף וריכז את החומרים. סוגי החומרים שבארכיוני הספרייה הלאומית מגוונים ביותר וכוללים התכתבויות, תצלומים, הקלטות שמע, סרטים, יומנים אישיים ומנהליים, טיוטות, סקיצות ועוד.

צלילה אל נבכי הארכיון היא הזדמנות למפגש בלתי אמצעי עם חומרי מקור מן העבר, זכר למכלול החוויה האנושית של הגוף היוצר. בכוחם של חומרים אלה לגלות למעיינים בהם מימד אישי של בני האדם שמאחורי המילים והיצירות, מימד שבדרך כלל סמוי מן העין. תעודות הארכיון מעידות על העולם התת-קרקעי של היצירה, ומאפשרות לעיין בכל מה שנשאר על רצפת חדר העריכה, להיחשף לרעיונות של הוגי הדעות ולהיוודע לחידושים וליוזמות של פורצי דרך ומהפכנים. לעיתים קרובות ערכם הרב של תעודות אלה נובע מחשיפה של יצירות גנוזות ומפרסום הלכי רוח ואופני שיח שבמועד יצירתם המקורי הוחלט שלא להוציאם לאור. בארכיון נחשפים גם החיים שסביב היצירה, מתגלות האהבות והתשוקות, השנאות והנקמות, אלה שיצאו לפועל ואלה שנשארו רק על גבי הנייר.

מערך הארכיונים בספרייה הלאומית מתעד היבטים שונים של חיי התרבות והרוח, לצד תיעוד של עשייה אדמיניסטרטיבית של מוסדות בישראל ובעולם היהודי. בעשורים האחרונים מקדמת הספרייה הלאומית פעילות דיגיטלית להגברת חשיפתם של ארכיונים ולהעברתם למדיה דיגיטלית לצרכי שימור והנגשה. הטיפול בארכיונים בספריה הלאומית מקודם באמצעות שלושה ערוצי פעילות מרכזיים: מחלקת הארכיונים, הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי ופרויקטים דיגיטליים לאיתור, שימור והנגשה של חומרי ארכיון דוגמת מיזם רשת ארכיוני ישראל (רא"י) ומיזם 'האוסף הלאומי הדיגיטלי: אדריכלות, מחול, עיצוב ותיאטרון'.

ארכיונים דיגיטליים

בכל אחד מערוצי הפעילות של הספרייה הלאומית לטיפול בחומרי ארכיון ולהנגשתם נעשה שימוש הולך וגובר באמצעים דיגיטליים. רבים מחומרי הארכיון שנקלטו בספרייה הלאומית בפורמט ממשי (נייר, תצלום, שקופיות וכדומה) נסרקים או מצולמים וההעתק דיגיטלי שלהם מוצג כחלק מקטלוג הספרייה הלאומית.

כמו כן, בעשורים האחרונים נקלטים בספרייה הלאומית חומרי ארכיון שנוצרו במקור במדיה דיגיטלית (Born digital). חומרים אלו מחייבים מתודולוגיה ארכיונאית ייעודית המותאמת למאפייני המדיה. בהתאמה, בעולם הארכיונאות בכלל ובעיסוקה של הספרייה הלאומית בפרט שוקדים על פיתוח תהליכי עבודה ועל הטמעת כלים דיגיטליים כחלק משגרת העבודה לשימור חומרי הארכיון ולהנגשתם.