קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

ר' שלמה הלוי אלקבץ
אתר הפיוט והתפילה

ר' שלמה הלוי אלקבץ

צוות האתר

על חייו ודמותו של חכם הקבלה ר' שלמה אלקבץ, מחברו של הפיוט הידוע "לכה דודי", הנאמר בקבלת שבת בכל מסורות ישראל.

מקובל, דרשן ופייטן שחי במאה ה-16. למד אצל ר' יוסף טאיטאצאק בסלוניקי, ונודע כאחד מגדולי התורה שבעיר. לאחר שסיים את כתיבת ספרו 'מנות הלוי" על מגילת אסתר ולאחר נישואיו החליט לעלות לארץ ישראל. בדרכו לארץ הקודש התעכב באדריאנופולי, שם עסק בקבלה וחיבר כמה מספריו, ושם גם למד תורה אצל ר' יוסף קארו.

כשהגיע לארץ ישראל, התיישב בצפת ולימד בה תורה וקבלה. אחד מתלמידיו היה ר' משה קורדוברו. הוא טייל עם תלמידיו לקברי הצדיקים בגליל. דברי התורה שאמר בטיולים אלו נרשמו ב"ספר גירושין". הוא חיבר פירושים גם לתורה, למגילת רות, לתרי עשר, לתהלים, לאיוב לסידור התפילה וכן ספרי דרשות בנושאים שונים. כתיבתו ספוגה בקבלה, אך מובאים בה גם דברי הגות ופרשנות מימי הביניים. 

אף מכתיבתו השירית עולה ניחוח קבלי. "לכה דודי" הוא הפיוט המפורסם ביותר שכתב, אך לא היחיד. מאז הסידור שנדפס בוויניציאה בשנת שמ"ד, הודפס פיוט זה במסגרת קבלת שבת בכל הסידורים. שיר זה זכה לשבחים גם מפי האר"י.