קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

להקת הנח"ל
להקת הנח"ל, "שמש במדבר". הד ארצי

להקת הנח"ל

להקת הנח"ל היא הלהקה הצבאית הראשונה שקמה בישראל במתכונת המוכרת לנו. היא הוקמה שנתיים לאחר קום המדינה בהשראת "הצ'יזבטרון", הלהקה שליוותה את לוחמי ההגנה במלחמת העצמאות. להקת הנח"ל נחשבת גם ללהקה המצליחה ביותר מבין כל הלהקות, וזו שהצמיחה מתוכה חיילים שהפכו לגדולי כוכבי ישראל ביניהם כמעט כל חברי להקת כוורת, אריק איינשטיין, יהורם גאון, ירדנה ארזי, שלום חנוך, אורי זוהר, יוסי בנאי, חיים טופול, טוביה צפיר, נחמה הנדל, גבי עמרני, יונה עטרי, מירי אלוני ורבים אחרים.

להיטיה הראשונים של הלהקה, שיצאו מגבולות הנח"ל וצה"ל ונכנסו אל מקלטי הרדיו החלו להגיע באמצע שנות החמישים. היו אלה שירים כמו "יא משלטי", "הוא לא ידע את שמה", "הורה היאחזות" ו"רחל רחל". במשך שני העשורים שלאחר מכן הנפיקה הלהקה אינספור נכסי צאן ברזל כשהיא מגובה במיטב הכשרונות הצעירים, ובבכירי הכותבים והמלחינים דוגמת סשה ארגוב, משה וילנסקי, חיים חפר ונעמי שמר.

לשיאה הגיעה להקת הנח"ל, כמו יתר הלהקות הצבאיות לאחר מלחמת ששת הימים עם "שיר לשלום", שיר שמשך תשומת לב מיוחדת בשל המסרים הפציפיסטיים שבו, ובשרשרת להיטים כ:"קרנבל בנח"ל", "הבן יקיר לי אפרים" ו "בהיאחזות הנח"ל בסיני".

לאחר מלחמת יום הכיפורים ירדה קרנה של הלהקה, והיא נסגרה סופית בהחלטת הרמטכ"ל דאז, רפאל איתן, בשנת 1978.

להקת הנח"ל חזרה לפעילות בשנת 1985 במלוא המרץ ובשורת להיטים כ"שרית הספרית", "אל הנח"ל", "דרישת שלום" (יחד עם ירדנה ארזי) "ושיר הסלנג". הלהקה במתכונתה המחודשת יצאה בשלוש תכניות של מוזיקה מקורית, עד אשר בתחילת שנות התשעים הצטמצמה, הפסיקה להקליט חומר חדש, והתמקדה בהופעות מול החיילים בשטח.S

כאן תוכלו להאזין לשלל שירי הלהקה מכל הזמנים, וכן למצוא חומר מעניין ומיוחד על אודותיה. האזנה נעימה!