קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

פרשת בהר

פרשת בהר

פרשת בהר עוסקת בשני עניינים מרכזיים:

  1. מצוות שמיטה ויובל
  2. הטיפול באדם שנאלץ למכור את רכושו, שדה או בית או ח"ו את עצמו לעבד

בכל המקרים, התורה ממליצה שקרוב משפחה יקנה בחזרה את הרכוש שנמכר על מנת שישאר ברשות המשפחה. פעולה זו נקראת גאולה, והיא חוזרת מספר פעמים בפרשה:

"כִּי-יָמוּךְ אָחִיךָ, וּמָכַר מֵאֲחֻזָּתוֹ--וּבָא גֹאֲלוֹ, הַקָּרֹב אֵלָיו, וְגָאַל, אֵת מִמְכַּר אָחִיו" (ויקרא כה, כה). וכן במוכר עצמו לעבד: "אוֹ-דֹדוֹ אוֹ בֶן-דֹּדוֹ, יִגְאָלֶנּוּ, אוֹ-מִשְּׁאֵר בְּשָׂרוֹ מִמִּשְׁפַּחְתּוֹ, יִגְאָלֶנּוּ; אוֹ-הִשִּׂיגָה יָדוֹ, וְנִגְאָל".
(ויקרא כה, מט).

אנו מכירים גאולה מעין זאת במגילת רות:

"וַיֹּאמֶר, לַגֹּאֵל, חֶלְקַת הַשָּׂדֶה, אֲשֶׁר לְאָחִינוּ לֶאֱלִימֶלֶךְ: מָכְרָה נָעֳמִי, הַשָּׁבָה מִשְּׂדֵה מוֹאָב. וַאֲנִי אָמַרְתִּי אֶגְלֶה אָזְנְךָ לֵאמֹר, קְנֵה נֶגֶד הַיֹּשְׁבִים וְנֶגֶד זִקְנֵי עַמִּי--אִם-תִּגְאַל גְּאָל, וְאִם-לֹא יִגְאַל הַגִּידָה לִּי ואדע (וְאֵדְעָה) כִּי אֵין זוּלָתְךָ לִגְאוֹל וְאָנֹכִי אַחֲרֶיךָ; וַיֹּאמֶר, אָנֹכִי אֶגְאָל. וַיֹּאמֶר בֹּעַז, בְּיוֹם-קְנוֹתְךָ הַשָּׂדֶה מִיַּד נָעֳמִי; וּמֵאֵת רוּת הַמּוֹאֲבִיָּה אֵשֶׁת-הַמֵּת, קניתי (קָנִיתָ)--לְהָקִים שֵׁם-הַמֵּת, עַל-נַחֲלָתוֹ". (רות ד, ב-ה).

בועז מציע לקרוב שלו לגאול את השדה, בתנאי שגם ישא את רות לאישה. הגואל הפוטנציאלי מסרב. אז בועז קונה את השדה ונושא את רות.

בהפטרה יש מקרה דומה. חנמאל בן שלום, בן דודו של הנביא ירמיהו, מציע לו לרכוש את שדהו בענתות. מבחינה עסקית טהורה – העסקה אינה כדאית: הנביא ירמיהו כלוא בחצר המטרה; הארץ עומדת לפני חורבן והעם עתיד לצאת לגלות. הנביא ירמיהו לא יוכל, על כן, לממש את זכויותיו על השדה. ובכל זאת, הנביא מבצע את העסקה לכל פרטיה ודקדוקיה:

"וָאֶקְנֶה, אֶת-הַשָּׂדֶה, מֵאֵת חֲנַמְאֵל בֶּן-דֹּדִי, אֲשֶׁר בַּעֲנָתוֹת; וָאֶשְׁקְלָה-לּוֹ, אֶת-הַכֶּסֶף, שִׁבְעָה שְׁקָלִים, וַעֲשָׂרָה הַכָּסֶף. וָאֶכְתֹּב בַּסֵּפֶר וָאֶחְתֹּם, וָאָעֵד עֵדִים; וָאֶשְׁקֹל הַכֶּסֶף, בְּמֹאזְנָיִם. וָאֶקַּח, אֶת-סֵפֶר הַמִּקְנָה, אֶת-הֶחָתוּם הַמִּצְוָה וְהַחֻקִּים, וְאֶת-הַגָּלוּי. וָאֶתֵּן אֶת-הַסֵּפֶר הַמִּקְנָה, אֶל-בָּרוּךְ בֶּן-נֵרִיָּה בֶּן-מַחְסֵיָה, לְעֵינֵי חֲנַמְאֵל דֹּדִי, וּלְעֵינֵי הָעֵדִים הַכֹּתְבִים בְּסֵפֶר הַמִּקְנָה--לְעֵינֵי, כָּל-הַיְּהוּדִים, הַיֹּשְׁבִים, בַּחֲצַר הַמַּטָּרָה". (ירמיהו לב, ט-יב).

זאת, כדי להמחיש לציבור את ההבטחה:

"עוֹד יִקָּנוּ בָתִּים וְשָׂדוֹת וּכְרָמִים, בָּאָרֶץ הַזֹּאת"
(ירמיהו לב, טו).

השטר בו נכתבו פרטי ההסכם נקרא ספר המקנה. זהו שם החיבור של הרב פינחס הלוי הורביץ (ת"ץ-תקס"ה; 1805-1730), רבה של פרנקפורט דמיין, על מסכת קידושין העוסקת בענייני קניינים.