קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

גרשון גרא - בן ליהודית (לבית אלטושלר) וגרא קרישבסקי. למשפחתו שורשים בחסידות חב"ד ואחד מאבותיו - ר' מרדכי יעקב קרישבסקי הקדיש את כל כספו לחסידות זו. סבו - ד"ר גרשון יצחק קרישבסקי - היה רופא בירושלים, במושבות העלייה הראשונה ובצבא העות'מאני. סבו מצד אמו - יצחק זאב אלטשולר (1866 - 1934) היה ממייסדי רחובות (1890). גרשון נולד בשנת תרפ"ב (1922) בנצרת בעת שאביו שירת בתפקיד מושל המחוז מטעם השלטון הבריטי. למד בין השאר בבית הספר הריאלי בחיפה, בבית הספר החקלאי 'כדורי' ובאוניברסיטה האמריקאית בבירות. הוא שירת במשך ארבע שנים בחיל ההנדסה בצבא הבריטי. לאחר מכן גויס לשירות הידיעות (הש"י) של ההגנה. הצטרף לחטיבת הנגב של הפלמ"ח, נלחם ואף נפצע בקרבות בצפון הנגב במלחמת העצמאות. בסוף המלחמה היה קצין קשר עם קציני האו"ם. ב-1949 היה חבר במשלחת צבאית שגייסה כספים בארצות הברית. לימים שימש קונסול כללי ויועץ בשגרירות ישראל בדרום אפריקה. גרא היה נשוי להיסטוריונית וחוקרת האמנות ד"ר שולמית גרא. נולדו להם שני ילדים. גרשון גרא היה גרפיקאי, צייר, חוקר תולדות היישוב בארץ-ישראל וצלם. את כישרונו האמנותי מימש בהקמת ביתנים ובהצגה של ציוריו בתערוכות בארץ ובחו"ל, בעיצוב כרזות, אריזות ועוד. הוא כתב כשלושים ספרים: ספרי זיכרון, אלבומים בהוצאת משרד הביטחון וספרים המתעדים את תולדות היישוב בארץ. אחדים מספריו מוקדשים לתקופת העלייה השנייה ואנשיה: חצר כינרת ואנשיה, בית בתל-אביב ואנשי השומר בחייהם ובמותם. משנות השבעים של המאה העשרים עמד גרא בקשר הדוק עם חסידי חב"ד בארץ, תיעד וצילם את קהילות חב"ד, פעילותם ומוסדותיהם בארץ ופרסמם בספר 'אלבום חב"ד בישראל'. גרא אסף לספריו גם חומר ארכיוני ייחודי ותצלומים רבים, שאותם ליקט מקרב בני משפחות הראשונים. אוספיו של גרשון גרא פוצלו בין כמה ארכיונים, ביניהם: ארכיון יד בן-צבי, בית השומר בכפר גלעדי, מכללת עמק הירדן, ארכיון העיר תל אביב, ארכיון קריית-ארבע ועוד. באוסף גרא ביד בן צבי תצלומים מן העליות הראשונות, המושבות ואנשיהם. ערי ארץ ישראל בראשית המאה העשרים, פרעות תרפ"ט (1929), מפעלי פיתוח ציוניים בתקופת היישוב ועוד. את האוסף תרמה לארכיון יד בן צבי אלמנתו ד"ר שולמית גרא בשנת 2002.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף גרשון גרא.
כותרים נוספים English title: Gershon Gera
שנה 01/01/1865-31/12/1988
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/01/2002 ועד 31/03/2014
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0012
היקף החומר 864 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0012
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628342105171