קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

פוקס נולד בחרסון (אוקראינה) בשנת 1861, היה מראשוני הביל"ויים שייסדו את המושבה גדרה. אביו ברוך היה סוחר. בילדותו קיבל חינוך מסורתי, למד ב"תלמוד תורה" ולאחר מכן קיבל חינוך תיכוני. בבגרותו היה חבר של המשורר שמעון פרוג והושפע מאוד ממנו. בעקבות הפרעות ביהודי רוסיה, "הסופות בנגב" (1881) והתגברות השאיפה לתחייה לאומית בארץ-ישראל באמצעות עבודת אדמה ומלאכה, הצטרף פוקס להתארגנות סטודנטים צעירים יהודיים לתנועת ביל"ו. פוקס היה בין ארבעה עשר הצעירים, ראשוני הביל"ויים, שהגיעו לנמל יפו בקיץ 1882. בהגיעו ליפו הוא התגורר בקומונה עם חבריו בפרדסי יפו, בבית אנטון איוב. לאחר שבועיים של שהייה במקום פוקס מצא עבודה בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. הוא השתתף באספות בהן חובר תקנון התנועה, ששימש אחד הגורמים להרחקת הביל"ויים ממקווה ישראל. פוקס נמנה עם שלושה מבין הביל"ויים שהרחיקו בחודש ספטמבר 1882 לאלכסנדריה שבמצרים כדי לחפש עבודה, ומשלא מצאו שבו לארץ. בתחילת שנת 1883 התיישב בראשון לציון. באוגוסט שנת 1884 ניקנו אדמות קטרה (גדרה) ופוקס זכה להיות בין שבעת הראשונים שעלו להתיישב. ב- 19/11/1884 בתום ועידת קטוביץ, החליטו הביל"ויים לעזוב את בית אנטון איוב ביפו וב-14 בדצמבר 1884 בחג החנוכה ייסדו את המושבה גדרה. פוקס שינה שם משפחתו ל"שועל", ובשם זה הוא נהג לחתום על תעודות היסטוריות מהימים ההם בגדרה. גם ברישיון שנתנו השלטונות הטורקיים לבניית בתים בגדרה נזכר שמו. הוא השתתף ברוב המשלחות של בני המושבה למקומות שונים בארץ. ב-29 ביולי 1885 צעד יחד עם מוגילבסקי אל פטרונם יחיאל מיכל פינס בירושלים. ב-25 באוקטובר באותה שנה צעד אליו בשנית וב-6 בנובמבר צעד לעזה יחד עם יעקב שלמה חזנוב ויוסף לייב ליס, לפי הזמנת השלטונות לחקירה עקב הקמת האורווה בגדרה ללא רישיון ממשלתי. לאחר שהתיישבו באדמות קטרה (גדרה), בנימין פוקס נישא למינצה (מינה) לבית ניימן מעקרון. מינצה נולדה בליטא בשנת 1870 להוריה הרב מרדכי צבי ניימן ושינדל שפרה ניסן. היא הייתה מאנשי העלייה הראשונה, מחלוצי החקלאות בארץ ישראל וממקימי המושבה עקרון – לימים, מזכרת בתיה. פוקס ורעייתו מינה השתקעו תחילה בעקרון וביתם נעשה בית לא רק לאנשי המקום אלא גם לבני גדרה, שחיו חיי רווקות עד שנת 1885. לאחר הולדת בתם הבכורה תמר המשפחה עברה להתגורר בגדרה. לפוקס ורעייתו היו כרמי ענבים, מטעי שקדים וטבק. במהלך השנים נולדו לבנימין ולמינה שישה ילדים: תמר (1893 לימים פלר), אמוץ (1895), לאה (1897 לימים שטרן), הדסה (1899 לימים אהלי), ירמיהו (1901) וצבי (1903). ירמיהו וצבי המשיכו את דרכו של אביהם וטיפחו את נחלתו בגדרה. בנימין פוקס נפטר בשנת 1933 (טו ניסן תרצ"ג) ונטמן בבית הקברות בגדרה. ביתו שהיה אחד משלושת בתי האבן הראשונים שנבנו בגדרה בשנת 1888, שימש במשך שנים לשכת "בני ברית". בהמשך הוא נתרם והפך למוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים. אוסף התמונות שלפנינו מספק אשנב לראשית ימי ההתיישבות בגדרה. באוסף תמונות אישיות ומשפחתיות, בהן גם של צאצאי בנימין פוקס ומינה לבית ניימן, בעיקר של ירמיהו בנו ורעייתו מינה לבית קרק, לצד חיי המתיישבים בעשורים הראשונים של המושבה גדרה. האוסף הובא לארכיון התמונות של יד יצחק בן-צבי על ידי אופירה הולנדר לבית פוקס (בתם של ירמיהו פוקס ומינה לבית קרק).

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף משפחת פוקס, המושבה גדרה.
שנה 01/01/1886-31/12/1970
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי עד לתאריך 01/11/2018
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0707
היקף החומר 49 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0707
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628333205171