קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

אלבום תמר בן סירא ארץ - מוצא המשפחה בשנת 1912 שמחה שטופלר ורעייתו שרה (לבית גרוזובסקי) עברו ממינסק (רוסיה הלבנה) לוילנה (ליטא) עם שלוש בנותיהן חנה (שהיתה אמי), מינה והבת הצעירה ששמה היה כנראה שושנה: (היא נפטרה בילדותה). סיפור העלייה של המשפחה: בביקורו בארץ בשנת 1924, מצא שמחה שטופלר עבודה אצל פנחס רוטנברג בחברת החשמל. ככל הידוע הוא היה מנהל החשבונות הראשי של חברת החשמל, וכנראה עסק גם בעניני האדמיניסטרציה של החברה. לאחר שקיבל את המשרה, חזר שטופלר לוילנה כדי להסדיר את עניניו שם. הוא עלה ארצה בגפו בקיץ 1924 כדי להתארגן ולמצוא דירה למשפחתו. רעייתו שרה ושתי הבנות עלו באביב 1925 (כנראה שהפליגו מנמל אודסה, כי בדרך ארצה האניה עצרה בנמל איסטנבול). מקומות המגורים של המשפחה בארץ: מעלייתם ב-1924 ועד 1929 התגוררו בתל אביב. עם מעבר משרדי חברת החשמל לחיפה ב-1929 עברה המשפחה גם כן לעיר הכרמל. תחילה התגוררו במושבה הגרמנית (אלנבי פינת שדרות הכרמל של היום). אחר כך עברו להדר הכרמל. בתחילה התגוררו ברחוב הרצל ואחר כך ברחוב נורדאו. בסוף שנות ה-30' רכש שטופלר מגרש בקרית מוצקין ובנה עליו את ביתו. שם התגורר עם משפחתו עד פטירתו בקיץ 1940. שרה נשארה לגור בבית עד פטירתה בשנת 1950. עיסוקים של בני המשפחה בארץ: כאמור, שטופלר היה מנהל החשבונות הראשי של חברת החשמל מ-1924 ועד פטירתו בקיץ 1940. ידוע שפרט לכך עסק גם בענייני ציבור והיה פעיל ב"ועד הקהילה" של הדר הכרמל. שרה לא עבדה מחוץ לבית. לנכדתה תמר בן סירא זכור שהיא עסקה הרבה בעזרה לזולת. ביתם חנה (אימה של תמר), למדה בסמינר לוינסקי בתל אביב והוסמכה כגננת. במשך שנים רבות הייתה גננת פרטית בחיפה. הבת השנייה - מינה למדה גם היא בסמינר לוינסקי והוסמכה כמורה. היא לימדה "בהתיישבות העובדת". זמן מה היתה מורה בנהלל. אחר כך עבדה שנים רבות כמורה בקרית חיים. בתחילת שנות ה-50' עברה להתגורר בחיפה ולימדה באחד מבתי הספר בעיר. האוסף כולל שתי תמונות קבוצתיות שבהן מופיע שמחה שטופלר סבה מצד האם של תמר בן סירא (בעלת האלבום). התמונות צולמו בירושלים בחג הפסח תרפ"ד (1924). אנשי הקבוצה הגיעו אז ארצה כדי לבדוק אפשרויות תעסוקה כדי שיוכלו לעלות עם משפחותיהם.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף תמר בן סירא.
שנה 01/01/1924-31/12/1924
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/06/2008 ועד 30/09/2012
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0362
היקף החומר 3 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0362
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628436805171