קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

רחל ינאית (במקור: גולדה לישנסקי), לימים אשת הנשיא השני, יצחק בן-צבי לו נישאה בשנת 1918. בשנת 1919 הקימה רחל בעזרתו של אברהם הרצפלד, ממייסדי ההסתדרות הכללית של העובדים העברים בארץ ישראל, משתלת צמחים, אשר נועדה להכנת שתילים לייעור. המשתלה הראשונה ששכרה הייתה בחצר ברחוב החבשים ובו גם היה בור מים. במשתלה הועסקו בעיקר יתומי מלחמה ועיקר העבודה היה באיסוף זרעים לנטיעה. אביה של רחל ינאית, מאיר יונה לישנסקי סייע לה בעבודתה זו. בגלל דמי שכירות גבוהים המשתלה הועברה לחצר יששכרוף בשכונת הבוכרים. בדצמבר 1921 הגיעה פלוגה של "גדוד העבודה" לירושלים והם נענו להזמנתה של רחל ינאית לעבוד במשתלה. בשנת 1924 רכשה קרן קימת לישראל שטח סמוך למנזר רטיסבון בשכונת רחביה ורחל ינאית ביקשה להעביר את המשתלה משכונת הבוכרים לפאתי שכונת רחביה. בעקבות מאמציה הותר לה להתיישב במקום למשך מספר חודשים, עד שתימצא חלקה אחרת בחכירה. רחל ינאית הסכימה בלית ברֵרה וחתמה על הסכם מחייב בעניין. המשתלה בשכונת רחביה המשיכה להתקיים גם בתקופת משק הפועלות בתלפיות. היא הייתה למשק הפועלות הראשון מבין תשעה שקמו בהמשך ברחבי הארץ. במשתלה זו ביקשה רחל להכשיר חלוצות במלאכת החקלאות, והן התמחו בנטיעת עצים וגידולי פרחים. עצי אורן שגודלו במשתלה ניטעו לימים במורדות שער הגיא על ידי קרן קימת לישראל, ואילו הפרחים נמכרו לעוברי אורח בשכונת רחביה עצמה. בשנת 1928 עבר "משק הפועלות" לשכונת ארמון הנציב, מזרחית לשכונת תלפיות. לאחר שנים אחדות הוסב המשק בשכונת תלפיות להיות חוות לימוד לנערות. רחל ינאית גרסה, שהמפעל שהחל בהכשרת החלוצה העולה, והמשיך בסיוע לאם העובדת, צריך למצוא לעצמו ייעוד חדש בדמות הכשרת הנערה ובקביעת דמותה כאישה וחלוצה בעתיד. המשתלה ברחביה המשיכה לפעול ולשרת גם את החווה בתלפיות. המשק החדש בשכונת תלפיות היה בגודל של 50 דונם. הוא נרכש ע"י קק"ל ויחד עם המשק נוסדה במקום גם חוות לימוד (1933), שהיתה פנימייה לנערות, אשר הכשירן לעבודת אדמה וכיבוש הארץ. כך כתבה רחל ינאית בזיכרונותיה: "...ברצוננו להכשיר את הבנות, בעודן בגיל צעיר, לעבודת האדמה; להקנות להן השכלה כללית וחקלאית; לפתח בהן את העצמאות על ידי הכנסתן בעול העבודה ואחריותה; ולחנך אותן חינוך חברתי, על ידי חיי עבודה..." במקום הוקמו לולים לגידול תרנגולות, ניטעו עצי פרי וכרמים, הוקם גן ירק, בריכת מים ובהמשך נבנה בניין מרכזי. בשנת 1929, במאורעות תרפ"ט, המשק חרב, אך חזר לפעול. המבנה המרכזי בחווה הורכב משני בתים שחוברו ביניהם. הבית הראשון, הדרומי נבנה בשנים 1930-31 ותוכנן על ידי האדריכל ריכארד קאופמן, הבניין השני, הצפוני, נבנה בשנת 1936 ותוכנן על ידי האדריכל ליאופולד קרקואר. במהלך תקופת המנדט פעלה רחל ינאית לגיוס משאבים כדי להקים ולתחזק את המשתלות ואת משק הפועלות. לצורך כך פנתה למוסדות היישוב ואף נסעה לגייס תרומות בחו"ל. התצלומים באוסף זה נועדו בין השאר ליחסי ציבור בכלל ובעת מסעות גיוס התרומות בפרט. התצלומים נשמרו על ידי רחל ינאית ועם הקמת יד יצחק בן צבי הופקדו בארכיון המוסד.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף חוות הלימוד ו'משק הפועלות' של רחל ינאית בירושלים.
כותרים נוספים English title: Rachel Yanait's Teaching Farm and "Women Workers' Farm" in Jerusalem
שנה 01/01/1919-30/04/1944
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-14/08/2006 ועד 29/02/2016
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0142
היקף החומר 400 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0142
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628346405171