קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

אוסף יעקב פולק

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

יעקב פולק נולד בשנת 1905 בעיר קמיניץ בחבל פודולסק באוקראינה. הוא עלה לארץ-ישראל בשנת 1926 באונייה רוסלן. מנמל יפו נסע לצפת לחבור אל אחותו צילה פולק, שעלתה ארצה מספר שנים קודם לכן. בשנת 1928 עבר להתגורר במושבה זיכרון יעקב ועסק בייבוש ביצות הכבארה. בהמשך דרכו, עבד בהנחת קווי טלפון מטעם משרד הדואר והטלגרף הבריטי בעיקר לאורך קו צינור הנפט שבין מדבריות מוסול שבעיראק למתקני הנפט בחיפה (Irak petrol company). במסגרת עבודתו הוא התערה בין הבדואים המקומיים שפגש בדרך, הכיר את אורחות חייהם ודיבר את שפתם. לעיתים אף נהג להתלבש כמוהם ועישן עמם מקטרת. יעקב לן במחנה עובדי הטלפוניה במדבר המערבי בעיראק. לימים עבד גם לאורך קו מסילת הברזל של "רכבת העמק" ובסמוך לתחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהריים. בשנת 1934 עבר להתגורר בחיפה ועבד בחברת החשמל, ועסק בעיקר באחזקה של רשת החשמל בחיפה ובסביבה הקרובה. הוא היה שותף להקמת תחנת כוח חדשה בחוף הים לצד התחנה הישנה שהייתה מונעת בדיזל (ליד גשר "פז" של היום). שתי התחנות חוברו לרשת החשמל הארצית. יעקב פולק היה חבר בארגון "ההגנה" ומאחר והכיר את מערך הרכבות, נטל חלק בהגנה עליהן בתקופת המרד הערבי הגדול (מאורעות 1939-1936). אוסף התצלומים נמסר לארכיון התמונות של יד יצחק בן-צבי על ידי בנו של יעקב, יחיאל (חיליק) פולק. מרבית התצלומים באלבום מאפשרים הצצה על עבודתו במדבריות עיראק ובעבר הירדן המזרחי וכן על תקופת המרד הערבי הגדול בעת שסייע בהגנה על מסילת הרכבת ולאחר מכן מעבודות הנחת קווי חשמל באזור חיפה.

סימול
IL-INL-YBZ-0484
סימול מקורי
יד יצחק בן צבי;YBZ.0484
תאריך
01/01/1929-31/12/1949
היקף
178 פריטים.
מיקום
  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף יעקב פולק.
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-13/08/2009 ועד 31/07/2020
מתוך יד יצחק בן צבי
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת 997009628432905171