קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

תמרה ברקוביץ כהנא נולדה בשוויץ בשנת 1906, בתם של המתרגם והסופר י"ד ברקוביץ ושל חיה-אסתר (טיסי) - בתו הבכורה של הסופר שלום עליכם. בילדותה נדדה עם משפחתה ברחבי אירופה: איטליה, גרמניה, ליטא, פולין ורוסיה עד שהגיעו לקופנהגן, ומשם הפליגו בזמן מלחמת העולם הראשונה לניו - יורק. בעיר זו למדה תמרה בתיכון וסיימה את אוניברסיטה. ב-1928 החליטו הוריה לעלות לארץ והיא באה לבקרם בשנות השלושים. היא הייתה צלמת מחוננת והנציחה במצלמתה את מראות ארץ ישראל שכל-כך אהבה. ביומן שניהלה היא מתארת את העיר תל-אביב והדמויות החשובות שלה בתחום הספרות, הפוליטיקה, התיאטרון, חיי החברה ועדלאידע (מילה שהמציא אביה, י"ד ברקוביץ): מאיר דיזנגוף, חיים נחמן ביאליק וסופרים עבריים נוספים שגרו בעיר. תמרה והוריה גם ביקרו בקיבוצים רבים בגליל ובעמק יזרעאל, שבהם היו להם חברים. משרתה הראשונה של תמרה בארץ הייתה מזכירה בהנהלת "הוועד הכלכלי האמריקאי לארץ ישראל" - שם ראתה בפעם הראשונה את דוד בן-גוריון. לאחר זמן מה הכירה את אוריאל כהנא, אדריכל במקצועו, והשניים נישאו ב-1940. אביו של אוריאל היה אברהם כהנא, בלשן וחוקר המקרא וההיסטוריה היהודית, שעסק גם בתרגום ובביאור הספרים החיצוניים. הוא חקר את קורות הקראים והשומרונים. כך מופיעה באלבומה של תמרה תמונה שלו עם שני שומרונים. בהיותה אזרחית אמריקאית הייתה צריכה לצאת לחוץ לארץ לשלושה חודשים כדי לחדש את אשרת הביקור שלה ואחר כך לשוב ארצה. במהלך נסיעות אלו טיילה עם חבורת פועלים יהודים ללבנון ולמצרים. את הנסיעות תיעדה במצלמתה. בני הזוג כהנא עברו לגור בירושלים, שם מצאה תמרה עבודה בסוכנות היהודית - למשימה סודית. בזמן מלחמת השחרור הצטרפה למשרד הביטחון, ומשם עברה למשרד ראש הממשלה, למחלקה לעידוד העלייה מארצות הברית. לאחר מכן התמסרה לעבודת התרגום לאנגלית של יצירות של סבה ואביה. היא נסעה לניו יורק והביאה משם את ארכיונו של שלום עליכם והייתה פעילה בהקמת בית שלום עליכם בתל-אביב. היא נפטרה ברמת גן ממחלה קשה בגיל 86. הארכיון של בית שלום עליכם נושא את שמה. בשלב מאוחר יותר שילב בעל האוסף הנוכחי - בן ציון כהנא גם תצלומים שמקורם במשפחת כהנא, עוד טרם עלייתה של תמרה לארץ, וכן תמונות מסחריות וגלויות מתולדות היישוב. עם זאת חלק הארי של התצלומים באוסף נעשה בידי תמרה ברקוביץ כהנא. האוסף נתרם על ידי בן ציון כהנא - אחיינה של תמרה ברקוביץ' כהנא.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף בן ציון כהנא.
יוצרים נוספים משפחת כהנא REI-YBZ (יוצר האוסף)
שנה 02/01/1900-14/02/2002
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-28/01/2002 ועד 31/07/2012
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0006
היקף החומר 610 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0006
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628342605171