קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

בחודש מרץ שנת 1940 יצא דוד בן גוריון דאז ראש הסוכנות היהודית, עם כמה דמויות מרכזיות ביישוב היהודי לסיור לימודי במרחבי הנגב, ירדו אל הערבה דרך מעלה העקרבים, עין חוסוב (חצבה), בואכה לאום רשרש (אילת) ואל הכפר עקבה. בשובם לירושלים עברו דרך מפעל המלח בסדום. בשיירה, שמנתה ארבע מכוניות פרטיות, השתתפו דוד בן גוריון (יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית), רעייתו פולה, בנם הנער עמוס וחתנו משה בן-אליעזר, ד"ר דב יוסף (בשמו המקורי ברנרד ג'וזף), יועצה המשפטי של הסוכנות היהודית ורעייתו גולדי, ישורון שיף, יעקב אדיר, ליבנדובסקי, ישראל גלילי (מראשי ארגון ההגנה), יצחק טבנקין, יוסף אבידר, מדריך הטיולים יוסף ברסלבסקי (ברסלבי), המלווה והמאבטח אזרח מרקובסקי (מור) שנשא עמו מצלמה וכפי הנראה צילם את התמונות המובאות באוסף), הנהג האישי של בן גוריון דוד בקס ושמריהו גוטמן כמלווה. בהגיעם לאום-רשרש דוד בן גוריון דיבר על חזונות להקמת נמל עברי דרכו תנהל המדינה, לכשתקום, את המסחר ליבשות אסיה ואפריקה. קדם לסיורו זה של בן-גוריון מסע לימודי שנערך באפריל שנת 1935 עם היבחרו להיות יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית שבו נטלו חלק גם רעייתו פולה בן גוריון, ברל כצנלסון, משה ששון ואליהו אילת. בביקורו זה חזה בן גוריון את הקמתה בעתיד של העיר אילת. במסעם זה ביקר בן גוריון באום רשרש, רבת עמון, פטרה ועקבה. בעקבות רשמיו מאום רשרש כתב תזכיר לשופט בית המשפט העליון בארצות הברית, לואי ברנדייס, ממנהיגי התנועה הציונית בארצות הברית ובו, בין היתר, ביקש ממנו לתרום כסף לפיתוח נמל אילת. בעקבות כך תרם ברנדייס 25,000 דולר למטרה זאת. התצלומים הגיעו לארכיון יד יצחק בן-צבי על ידי מירית גל-עד, בתו של אזרח מור (מרקובסקי), איש הבטחון שליווה את המסע.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף מירית גל-עד - סיור לימודי של דוד בן גוריון מירושלים לאום רשרש.
שנה 01/03/1940-31/03/1940
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/11/2008 ועד 29/02/2020
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0444
היקף החומר 21 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0444
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628434105171