קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

אוסף זה מצטרף לפן המחקרי בחייו של יצחק בן צבי. במהלך סיוריו הרבים בארץ ישראל ובמרחב מסביב לה, התמקד באיתור קהילות פזורת ישראל ובאתרים הנזכרים במקורות. לחלק מהסיורים היה גם פן פוליטי - בדיקת אפשרות התיישבות יהודית בעבר הירדן. סיורים אלו מתועדים בספרו "מסעות- בשבילי הארץ ושכנותיה", הוצאת מפעלי הדפסה והוצאה לאור בישראל,ירושלים, תש"ך, 1960. גם בספרו "רשמי דרך" שנערך מאוחר יותר על ידי רחל ינאית, נזכרים חלק מהמסעות הללו. ציר הזמן של אוסף זה מתחיל בשנת 1910 ומסתיים בסוף שנות הארבעים אך עיקרו סוף שנות העשרים עד אמצע שנות השלושים. שתי תמונות חריגות הן מתקופת הנשיאות והשתייכו במקור לאוסף אחר. להלן החלוקה על פי הקבוצות והנושאים העיקריים באוגדן: 1. השומרונים- תיעוד של קהילת השומרונים בשכם, ביקור בן צבי ונוספים בטקס הזבח על הר גריזים וכוהני דת שומרונים. על ציר הזמן- ישנה תמונה אחת משנת 1910 של ביקור בן צבי ופרופסור רוסי בשכם, אך מרבית התמונות הנן משנות השלושים של המאה העשרים. קובץ זה מסתיים בתיעוד כינוס עם כהני דת בכירים בסוף שנות הארבעים לפני קום המדינה, ככל הנראה התקיים בירושלים בנוכחות הכהן הגדול השומרוני. 2. יצחק בן צבי עם אישים מהישוב בקברי נחל קידרון בשנות העשרים של המאה העשרים 3. סיורי יצחק בן צבי ורחל ינאית לעבר הירדן, סיני, פטרה ועקבה מסוף שנות העשרים עד אמצע שנות השלושים של המאה העשרים, בדגש על אתרים הנזכרים במקורות. לסיורים אלו היה גם פן פוליטי עקב מעורבות יצחק בן צבי בבדיקת אפשרות התיישבות יהודית בעבר הירדן. 4. יצחק בן צבי ודוד רמז בסיור בעירק ואירן בשנת 1935, באתרים ארכיאולוגים ושרידי הקהילה היהודית במרחב העתיק של גלות בבל. לחלק מבסיורים נלווה דוקטור חביב לוי, חוקר מומחה ליהדות פרס. 5. משלחת האוניברסיטה העברית בראשות פרופסור אלכסנדר איג בהשתתפות רחל ינאית, לערבה ועבר הירדן. שנת 1936. 6. סיור יצחק בן צבי ורחל ינאית במישור החוף הדרומי בלווית כנראה מודדים ואנשי הגנה, בין השנים 1936-1939. נסיבות הסיור אינן ברורות ולא מצאנו אזכור ברשימות. 7. ביקור בקבר יתרו (נבי שועייב) בסוף שנות הארבעים תחילת שנות החמישים של המאה העשרים.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף סיורי יצחק בן צבי ורחל ינאית בארץ ישראל ושכנותיה.
יוצרים נוספים בן צבי, יצחק 1884-1963 ((יוצר האוסף))
שנה 01/01/1885-18/07/1961
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/01/2009 ועד 30/04/2013
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0113
היקף החומר 269 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0113
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628347905171