קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

אוסף אוטו פולטצ'ק

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

אוטו פולטצ'ק (Otto Polatchek) נולד ב-3.3.1903 באוגסבורג, גרמניה להוריו אולגה ועמנואל. לאוטו היו ארבעה אחים ואחיות. אחת האחיות (לאורה) נפטרה ב-1922 בהיותה בת 20. בתחילת שנות ה-30 עודדו ההורים את שאר האחים לנסות את מזלם מחוץ לגרמניה. כך, הבת אידה אליזבת עלתה ב-16.12.1933 לארץ ישראל עם בעלה ד"ר אריך ישראל ובתם מרים בת השנתיים והם התיישבו בחיפה. נראה שהבחירה של אידה ואריך בארץ ישראל נבעה מפעילותו של אריך בתנועת 'בלאו וייס'. בת נוספת (הדל וינשטוק) ובעלה (ארנולד), היגרו ליוהנסבורג עם שני ילדיהם. בשנת 1934 (ככל הנראה) ביקר אוטו, בעידודו של אביו, בארץ ישראל. הוא הנציח בתצלומים את המראות שאליהם נחשף (ראה פרטים למטה), אך ההתרשמות הכוללת שלו מההתנסות הארץ ישראלית הייתה שלילית, או כפי שהתבטא בפני אחותו אדית, שכבר חייתה בארץ: "יש בארץ ישראל יותר מדי חול". הוא שב לגרמניה ובשנת 1935/6 היגר מגרמניה לקליפורניה עם אשתו (אני), אחיו (זיגפריד יליד 1902) וגיסתו (אירמה). שני האחים פולטצ'ק שינו בארה"ב את שם משפחתם ל-Polson ופתחו בלוס אנג'לס חנות מכולת. מאוחר יותר החליפו את מדפי המצרכים והמקררים במכונות כביסה בתשלום לשימוש הציבור. מן הראוי לציין, שההורים, אולגה ועמנואל פולטצ'ק עלו לארץ ישראל ב-1938 והתיישבו בחיפה. הטיול לארץ ישראל - המידע שבידנו אודות הטיול מוגבל מאד ומתבסס בעיקר על שבעה עשרה תצלומים ששלח אוטו פולטצ'ק לאחותו לאחר שובו לגרמניה. איננו יודעים האם אלה היו כל התמונות שצילם או רק מבחר מאוסף גדול יתר אותו חלק עם אחותו. האוסף כולל תצלום של נחום סוקולוב, שהיה אז נשיא ההסתדרות הציונית, שצולם על סיפון האונייה בה עשו שניהם את דרכם לארץ ישראל. לאור העובדה שסוקולוב היה יושב הראש של ישיבת הוועד הפועל הציוני שהתקיימה בירושלים (25.3.1934), ניתן להסיק שהטיול התחיל בחודש מרס 1934. מן התצלומים ניתן ללמוד, שבמסלול הטיול של אוטו פולטצ'ק נכללו ירושלים, טבריה, תל חי, עכו וחיפה. נראה שהדמויות האקזוטיות של ערביי ארץ ישראל עוררו אצל הצלם עניין רב, ולכן הן מהוות מחצית מהאובייקטים שהונצחו במהלך הטיול בארץ. התצלומים והמידע אודות בני משפחת פולטצ'ק התקבלו ממרים לאואר, אחייניתו של אוטו פולטצ'ק.

סימול
IL-INL-YBZ-0860
סימול מקורי
יד יצחק בן צבי;YBZ.0860
תאריך
01/01/1934-31/12/1934
היקף
17 פריטים.
מיקום
  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף אוטו פולטצ'ק.
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-01/04/2020 ועד 30/04/2020
מתוך יד יצחק בן צבי
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת 997009628332305171