קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

משה רפאל ארואץ (Arwas) נולד באפריל 1926 לשמחה לבית אלמולי ולשלמה ארואץ (ילידי הארץ) בשכונת אוהל משה בירושלים. סבו וסבתו מצד אביו עלו לארץ מגיברלטר. שמחה לבית אלמולי הייתה אחת משמונת ילדי משפחת אלמולי שעלתה מרומניה והתגוררה תחילה ביפו ולאחר מכן בשכונת אוהל משה בירושלים. המשפחה קנתה בית בשכונה (1882), שם גם נולדה שמחה, שני אחיה וארבעת אחיותיה. שלמה ארואץ היה לסוכן חברת "זינגר", יצרני מכונת התפירה. שמחה הייתה מורה למלאכה ועבדה בנוטרה-דאם. לזוג נולדו חמישה ילדים: אליהו, מרקו, רינה, שרה, משה רפאל וקלרה. אליהו, אחיו של משה רפאל, נענה לקריאת הנהגת 'חובבי ציון', עזב את יפו ועבר להתגורר בחוות רוחמה לא הרחק מעזה, וקלט שם חלוצים חדשים מרוסיה. במלחמת העולם הראשונה גורש על ידי השלטונות העות'מאנים ונאלץ לשוב ליפו. הנער משה רפאל, בנם של שמחה ושלמה, למד תחילה בבית ספר "אליאנס" בירושלים. ובגיל 11 התגייס ל"הגנה". זמן קצר לאחר מכן התנדב לשרת בצבא הבריטי. לאחר שחרורו הצטרף ל"פלמ"ח" ובמלחמת השחרור לחם לשחרור בניין ג'נרלי מידי הבריטים. כמו כן לחם בקרבות בהר ציון וברובע היהודי בעיר העתיקה. במלחמת השחרור (1948), בקרב על הרובע היהודי, נלקח בשבי הירדנים ושהה שם כתשעה חודשים עד לשחרורו. משה רפאל נישא ללאה לבית זכות-כהן, ילידת פנמה. לאה הייתה למעשה בת דודתו של משה רפאל (שתי הסבתות היו אחיות) אך הם לא ידעו על כך לפני שהכירו. משה רפאל עבד לפרנסת המשפחה בהנהלת חשבונות בקופת החולים הכללית. הוא היה גם חבר ב"בונים החופשיים". הזוג, שנולדה להם בת אחת - רחל, התגורר בשכונת אוהל משה משה רפאל נפטר בשנת 2014, כשהוא משאיר אחריו את רעייתו לאה ובתו רחל (לימים זליקוביץ) ולה שלושה ילדים (נכדים למשה ולאה). אוסף התמונות שלפנינו (6) תמונות, הגיע לארכיון התמונות על שם שושנה ואשר הלוי ביד יצחק בן-צבי כחלק ממיזם משותף עם מנהל קהילתי 'לב העיר' בירושלים. במסגרת מיזם זה תועדו והונצחו משפחות שייסדו ובנו את השכונות באזור נחלאות, ביניהם גם משפחת ארואץ. תמונות נבחרות ממיזם זה מוצגות במרכז העיר ירושלים כחלק ממיזם 'תמונה באבן'.

  • יד יצחק בן צבי
כותר אוסף משפחת ארוואץ באמצעות מנהל קהילתי לב העיר ירושלים.
שנה 01/01/1918-31/12/1947
הערות אוסף זה קוטלג על ידי צוות יד יצחק בן צבי החל מ-17/07/2003 ועד 23/07/2015
סימול במוסד בעלים יד יצחק בן צבי
YBZ.0021
היקף החומר 6 פריטים.
מתוך יד יצחק בן צבי
סימול IL-INL-YBZ-0021
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין יד יצחק בן צבי, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the Yad Ben Zvi Archive, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997009628341405171